INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  URUGUAY - RUSIA 3-0

VIDEO + FOTO » Uruguay, victorie la scor de neprezentare cu Rusia, 3-0 » Sud-americanii au terminat grupa pe locul 1

Articol de GSP - Publicat luni, 25 iunie 2018 18:53

Uruguay a câștigat categoric derby-ul grupei A, 3-0 cu Rusia, și a terminat pe primul loc în grupa A.

• În optimi, sud-americanii joacă împotriva echipei care termină pe locul doi în grupa B. Aceasta se va alege diseară, de la ora 21, dintre Spania, Portugalia și Iran.
  • Rusia va juca împotriva câștigătoarei grupei B, care se va alege dintre aceleași trei formații.

Uruguay - Rusia 3-0
Au marcat: suarez 10', Cheryshev (ag) 23', Cavani 90'
Eliminat: Smolinkov 37'

Uruguay a început meciul cu țara gazdă în forță, iar Luis Suarez a marcat în minutul 10 dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Sud-americanii au continuat să atace, iar în minutul 23 au majorat scorul. Șutul lui Laxalt, de la 20 de metri, a fost deviat în proprie poartă de Cheryshev.

Șansele Rusiei de a egala s-au micșorat în minutul 36, când Smolnikov a văzut al doilea cartonaș galben.

După pauză, Uruguay a avut ocazii prin Cavani și Cristian Rodriguez, iar scorul final a fost stabilit de atacantul lui PSG în minutul 90, care a împins mingea în poartă din 6 metri. Rușii au căutat golul de onoare, dar nu au mai pus în pericol poarta apărată de Muslera, aflat la selecția cu numărul 100, și au terminat grupa pe locul 2.

Țări cu 3 victorii în faza grupelor CM care nu au primit niciun gol:

1974 Olanda
1986 Brazilia
1990 Italia
1998 Argentina
2018 Uruguay

AICI ai detalii despre celălalt meci din grupă, Arabia Saudită - Egipt 2-1!

2
jucători din istoria Uruguayului au marcat la trei ediții diferite de CM, 2010, 2014 și 2018: Cavani și Suarez

Clasament Grupa A

1. Uruguay 9p
2. Rusia 6p
3. Arabia Saudită 3p
4. Egipt 0p

play icon Intră pe Mondial2018.GSP.ro - meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time - totul AICI!