INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  DANEMARCA - BELGIA 1-2

FOTO Danemarca - Belgia 1-2 » De Bruyne îi duce pe belgieni în „optimile” Euro 2020

Danemarca - Belgia, în grupele Euro 2020 +41   FOTO
Danemarca - Belgia, în grupele Euro 2020

Articol de , - Publicat joi, 17 iunie 2021 20:54 / Actualizat joi, 17 iunie 2021 22:09

Belgia a învins Danemarca, scor 2-1, și este a doua echipă calificată în optimile de finală de la Euro 2020, după Italia.

Programul complet și rezultatele de la EURO 2020

Amfitrionii au avut un start perfect de partidă. Cu acel gol blitz, din minutul 2, care le-a dat un elan fantastic, încurajați frenetic și de fani, "roșiii" și-au creat numeroase ocazii în fața unor belgieni parcă sedați. Nu le-au fructificat, ca să-și asigure un avantaj mai consistent, și la final aveau să plătească.

Moment special pentru Eriksen, în Danemarca - Belgia

Buimăcit de "furtuna" daneză, belgianul Lukaku a și uitat de promisiunea făcută public, anume că în minutul 10, numărul de pe tricou al lui Christian Eriksen, mingea va fi trimisă în aut pentru a permite tuturor celor aflați în arenă să-l aplaude pe căpitanul vikingilor. Eriksen a suferit un stop cardiac, sâmbătă, la 0-1 cu Finlanda, a fost resuscitat pe teren, se află în recuperare și ieri și-a urmărit coechipierii la treabă de pe patul de spital.

+37 FOTO

Colegi și adversari ce abia în finalul amintitului minut 10, la presiunea spectatorilor, care începuseră să fluiere, și-au amintit să dea balonul afară. Au urmat zeci de secunde de aplauze frenetice. Inclusiv arbitrii întâlnirii au luat parte la momentul dedicat lui Eriksen. Iar suporterii au afișat și un banner, pe care scria "Toată Danemarca e cu tine, Christian!".

De Bruyne, decisiv în Danemarca - Belgia

Belgia? Multă vreme sub echipa care spulberase Rusia pe 12 iunie (3-0). Lukaku, "dublă" în primul meci, ca și inexistent. Dar selecționerul Martinez l-a trimis pe teren, imediat după reluare, pe De Bruyne și oaspeții au început să arate tot mai bine. Lukaku s-a înviorat și el, iar egalarea n-a întârziat. Thorgan Hazard, servit de de Bruyne, 1-1. Apoi, De Bruyne însuși: 1-2.

1 minut și 39 de secundea durat de la primul fluier până la golul lui Poulsen, al doilea cel mai rapid din istoria Euro, după al rusului Dmitri Kiricenko (1:07) la CE 2004

FINAL » Danemarca - Belgia 1-2

• Au marcat: Poulsen 3 / T. Hazard 55, De Bruyne 71

Click AICI pentru statistici!

Danemarca - Belgia, moment special pentru Eriksen

În minutul 10, meciul a fost oprit timp de câteva zeci de secunde, în cinstea lui Christian Eriksen. „Decarul” naționalei daneze s-a prăbușuit pe teren în finalul primei reprize din meciul cu Finlanda. Eriksen este acum în afara oricărui pericol.

VIDEO Tricou uriaș cu Eriksen, înaintea de Danemarca - Belgia

Danemarca - Belgia » Echipe de start

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard, Maehle - Wass, Hojbjerg, Delaney - Poulsen, Damsgaard, Braithwaite
Rezerve: Lossl, Ronnow - Andersen, Skov, Skov Olsen, Dolberg, Jorgensen, Norgaard, Stryger, Wind, Cornelius, Jensen
Selecționer: Kasper Hjulmand

Belgia: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Meunier, Tielemans, Dendoncker, T.Hazard - Mertens, Lukaku, Carrasco
Rezerve: Mignolet, Sels - Vermaelen, Boyata, Witsel, De Bruyne, E. Hazard, Benteke, Batshuayi, Trossard, Doku, Praet
Selecționer: Roberto Martinez

Stadion: „Parken” (Copenhaga)
Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda)

Tot ce trebuie să știi înainte de Olanda - Austria

Citește mai multe știri despre Euro 2020:

Fără Hagi și Popescu pe Arena Națională? Decizie radicală înainte de Ucraina - Macedonia de Nord

Danezii și belgienii plănuiesc oprirea meciului de joi: „Vom trimite mingea în afara terenului”

Retrogradat în Liga 2, Vadim Rață a semnat în Superligă și atacă Europa!
Lennon nu l-a vrut » A doua plecare a zilei de la Rapid

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”