INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CHELSEA - ARSENAL FINALA EL

CHELSEA - FRANKFURT 1-1, 5-4 după penalty-uri // VIDEO+FOTO Calificare dramatică » Totul s-a decis la penalty-uri! Chelsea - Arsenal e finala EL

Chelsea- Frankfurt // FOTO: Reuters +21   FOTO
Chelsea- Frankfurt // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 mai 2019 00:54

Chelsea s-a calificat în finala Europa League după ce a trecut de Eintracht Frankfurt după penalty-uri, 5-4. După 120 de minute, scorul a fost 1-1. Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Hațegan.

• Finala Europa League, Chelsea - Arsenal, are loc la Baku, pe 29 mai.
  • Arsenal a câștigat în fața Valenciei, 4-2 (Detalii AICI).

Chelsea - Frankfurt 1-1, 5-4 d. pen. (în tur 1-1)

Au marcat în timpul regulamentar: Loftus-Cheek 28' / Jovic 49'

Lovituri de departajare: Barkley da, Azipilicueta nu , Jorginho da, David Luiz da, Hazard da/ Haller da, Jovic da, De Guzman da, Hinteregger nu, Paciencia nu

Vezi AICI liveTEXT + statistici

Vezi AICI VIDEO

După o primă ocazie a lui Luka Jovic, Chelsea a preluat conducerea meciului. Londonezii au dominat și au avut marile ocazii. Echipa lui Maurizio Sarri a deschis scorul în minutul 28. Eden Hazard i-a pasat perfect lui Loftus-Cheek, iar mijlocașul englez a pătrus în careu, șutând perfect la colțul lung.

Până la pauză, nemții au încercat în zadar să egaleze. În repriza secundă, Eintracht a avut un început bun. În minutul 49, Jovic a egalat  cu un șut din 10 metri, după o serie de pase frumoase ale nemților! Germanii au avut minute bune de joc, au atacat periculos, dar nu au putut marca.

Pe final, jocul s-a echilibrat, cele două echipe nereușind să marcheze, iar meciul a ajuns în prelungiri. În prima repriză, Eintracht a avut cele mai mari ocazii. În minutele 100 și 105, David Luiz și Zappacosta au scos de pe linia porții reluările lui Haller.

În minutul 115 a avut loc o fază controversată. Trapp a prins o minge centratată, iar Azpilicueta a intrat în el. Portarul scăpat mingea, iar fundașul spaniol a trimis-o în poartă. Totuși, Ovidiu Hațegan a anulat golul, iar meciul a ajuns la loviturile de departajare.

Frankfurt a avut 3-1 la penalty-uri, după ratarea lui Azpilicueta. Hinteregger și Paciencia au ratat, iar Chelsea a revenit, calificându-se datorită lui Eden Hazard.

chelsea frankfurt 2 +22 FOTO

Chelsea - Frankfurt 1-1, 5-4 d. pen.

Lovituri de departajare:

3-4, gol Chelsea: Eden Hazard marchează și aduce calificarea lui Chelsea!
3-3, ratare Frankfurt:
Paciencia ratează
3-3, gol Chelsea:
David Luiz marchează
3-2, ratare Frankfurt:
Hinteregger ratează. A șutat pe mijloc, iar Kepa a reținut mingea între picioare

Prelungiri:

min 120: Finalul celor două reprize de prelungiri, tot 2-2 la general. Urmează loviturile de departajare!
min 115:
Azpilicueta a marcat, dar golul a fost anulat pentru fault în atac. Trapp a reținut cu greu minge, dar fundașul spaniol a intrat în el. Portarul a scăpat mingea, iar căpitanul lui Chelsea a trimis-o în poartă. Hațegan a dictat fault în atac
min 110:
Emerson pătrunde în careu, șutează puternic, dar Trapp respinge
min 105: A început a doua repriză de prelunigiri
min 104:
Haller a reluat cu capul, din 6 metri, dar Zappacosta a scos din fața porții goale
min 100:
Ratare uriașă pentru Eintracht! Haller a reluat slab din 6 metri, iar David Luiz a scos mingea de pe linia porții
min 96:
Azpilicueta reia peste poartă din centrul careului
min 90:
A început prima repriză de prelungiri

Timpul regulamentar:

min 90+5. Finalul timpului regulamentar, 2-2 la general. Urmează două reprize de 15 minute de prelungiri!
min 90:
5 minute de prelungire
min 88:
Giroud șutează violet, de la 18 metri. Trapp a reținut în doi timpi
min 85:
De Guzman trage din lovitură liberă, de la 20 de metri, dar mingea s-a lovit de zid
Eintracht forțează golul 2! Nemții au mai multe ocazii la poarta lui Kepa
1-1, min 49: GOOOL EINTRACHT FRANKFURT! Jovic egalează cu un șut din 10 metri, după o serie de pase frumoase ale nemților!

min 46: S-a reluat partida!

min 45: Pauză! Chelsea - Eintracht Frankurt 1-0
min 39:
Loftus-Cheek a șutat din mijlocul careului, dar mingea a fost respinsă în corner
1-0, min 28: GOOL CHELSEA! Hazard pasează perfect pentru Loftus-Cheek, care a intrat în careu și a șutat cu dreptul, din unghi, la colțul lung
min 24:
Loftus-Cheek a centrat în careu, David Luiz a trimis spre poartă, dar Hasebe a scos de pe linia porții
min 23:
Ocazie mare pentru Chelsea! Giroud reia din careul, la colțul scurt, dar Trapp respinge
min 21:
David Luiz centrează în fața porții, dar fundașii lui Eintracht au respins
min 14:
Da Costa reia din prima, de la 18 metri, iar mingea este scoasă cu greu, de sub bară, de Kepa
min 13:
Kostic execută slab o lovitură liberă de la 25 de metri. Mingea s-a oprit în zidul londonez
min 11:
Willian a centrat periculos în careu, Giroud nu a putut relua cu călcâiul. Loftus-Cheek a căzut în careu după un duel cu Falette și a cerut penalty, dar Hațegan a lăsat jocul să continue
min 8:
Emerson a centrat de pe partea dreaptă, dar mingea a ajuns în brațele lui Trapp
min 3:
Luka Jovic reia cu capul, din centrul careului, dar Kepa reține
min. 1: A început meciul. Chelsea a avut lovitura de start

Echipele de start

Chelsea: Kepa - Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson -  Kovacic, Jorginho, Loftus-Cheek - Willian, Giroud, Hazard
Rezerve: Caballero, Marcos Alonso, Barkley, Cahill, Higuain, Pedro, Zappacosta
Antrenor: Maurizio Sarri

Frankfurt: Trapp - Da Costa, Abraham, Hinteregger, Falette- Hasebe, Rode - Rebic, Gacinovic,  Kostic - Jovic
Rezerve: Ronnow, Chandler, de Guzman, Fernandes, Haller, N'Dicka, Paciencia
Antrenor: Adi Hutter

Arbitru: Ovidiu Hațegan

Mesaj pentru Hazard

Înainte de meci, fanii londonezi au afișat un banner pentru Eden Hazard, mijlocașul de 28 de ani. Belgianul este la un pas de a ajunge la Real Madrid.