INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  EINTRACHT FRANKFURT - CHELSEA 1-1

EINTRACHT FRANKFURT - CHELSEA 1-1 // VIDEO+FOTO Calificarea se joacă la Londra » S-au anihilat reciproc în turul semifinalei EL

Frankfurt - Chelsea // FOTO: Reuters +11   FOTO
Frankfurt - Chelsea // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 02 mai 2019 23:53

Eintracht Frankfurt și Chelsea au terminat la egalitate, 1-1 (Jovic 24/ Pedro 45), în turul semifinalei Europa League. Returul se va juca peste o săptămână, pe 9 mai.

• În cealaltă semifinală Europa League, Arsenal s-a impus cu 3-1 în fața Valenciei (Detalii AICI)
  • Finala Europa League e programată pe 29 mai, la Baku.

Vezi AICI  statistici de la meci

Vezi AICI VIDEO de la meci

Eintracht a intrat mai repede în joc, iar atacantul Luka Jovic a deschis scorul în minutul 23. Acesta a reluat cu capul, de 10 metri, la colțul lung al porții lui Kepa.

Londonezii au forțat în finalul primei reprize. Pedro a reușit egalarea chiar în minutul 45. Înconjurat de mai mulți adversari, atacantul spaniol a șutat perfect de la 15 metri, la colțul lung al porții lui Kevin Trapp.

În partea a doua, ambele echipe au căutat victoria, dar niciuna nu s-a putut desprinde. Astfel, calificarea se va decide în retur, acolo unde Chelsea pornește cu prima șansă, grație golului marcat în deplasare.

frankfurt chelsea 2 +12 FOTO

Frankfurt - Chelsea 1-1

• Au marcat: Jovic 24'/ Pedro 45'

Frankfurt: Trapp- Abraham, Hasebe, Hinteregger - da Costa, Rode, Fernandes, Falette - Gacinovic, Jovic, Kostic
Rezerve: Ronnow, Chandler, De Guzman, N'Dicka, Paciencia, Torro, Willems
Antrenor: Adi Hutter

Chelsea: Kepa -Azpilicueta, David Luiz, Christensen, Emerson -
Kante, Jorginho, Loftus-Cheek - Pedro, Giroud, Willian
Rezerve: Caballero, Marcos Alonso, Barkley, E.Hazard, Higuain, Kovacic, Zappacosta
Antrenor: Maurizio Sarri

Stadion: Commerzbank-Arena
Arbitru: Carlos Del Cerro (Spania)

SupeRSCENOgrafie a fanilor lui Eintracht

Înaintea meciului, fanii nemților au făcut o scenografie spectaculoasă în tribune:

Vezi AICI programul complet din semifinalele UEFA Europa League

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”