INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SFERTURI DE FINALĂ

VIDEO + FOTO Atletico Madrid şi Arsenal sunt cu un pas în semifinalele Europa League » Toate golurile din turul "sferturilor"

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 aprilie 2018 00:13

Atletico Madrid şi Arsenal, principalele favorite la câştigarea Europa League, şi-au asigurat în mare măsură calificarea în semifinale. Meciurile retur vor avea loc pe 12 aprilie, de la 22:05.

Arsenal - ȚSKA Moscova 4-1
au marcat: Ramsey '9 '28, Lacazette '22 (pen.), '35 / Golovin '15
TEXT / VIDEO

Arsene Wenger a început partida cu ȚSKA Moscova într-o formulă ofensivă, cu Ramsey, mijlocaşul box-to-box, într-o poziţie avansată. Roadele au apărut imediat. Galezul a deschis scorul după o pasă venită de la Bellerin. Golovin a marcat golul serii în minutul 15, din lovitură liberă, şi a tras semnalul de alarmă în tabăra "tunarilor". Până la pauză, Lacazette de două ori şi acelaşi Ramsey au dus scorul la 4-1, care le oferă liniştea necesară londonezilor înaintea returului.

Arsenal: Cech - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Mkhitaryan, Ramsey, Xhaka, Wilshere - Ozil - Lacazette
Rezerve: Macey, Chambers, Elneny, Holding, Iwobi, Kolasinac, Welbeck
Antrenor: Arsene Wenger

ȚSKA Moscova: Akinfeev - Berezutski, Ignashevich, Berezutski - Kuchaev, Golovin, Natcho, Dzagoev, Schennikov
Rezerve: Pomazun, Bistrovic, Chalov, Khosonov, Milanov, Zhamaletdinov
Antrenor: Viktor Goncharenko

Atletico - Sporting 2-0
Au marcat: Koke '1, Griezmann '40

Atletico a fost prima care a modificat tabela pe Wanda Metropolitano. Koke a fost servit excelent de Diego Costa şi a deschis scorul după mai puţin de 30 de secunde.

Gaşca lui Simeone a continuat să forțeze, a exercitat un presing agresiv în treimea adversă, iar rezultatul nu a întârziat să apară. Griezmann a dublat avantajul cu 5 minute înainte de finalul primei părţi.

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Lucas - Correa, Niguez, Gabi, Koke - Griezmann, Costa
Rezerve: Werner, Olabe, Motoro, Thomas, Gameiro, Vitolo, Torres
Antrenor: Diego Simeone

Sporting: Patricio - Piccini, Mathieu, Coates, Coentrao - Battaglia, Carvalho, Martins, Fernandes, Ruiz, Dost
Rezerve: Salin, Acuna, Montero, Palhinha, Pinto, Ribeiro, Ristovski
Antrenor: Jorge Jesus

Leipzig - Marseille 1-0
A MARCAT: WERNER '45+1
TEXT  / VIDEO

Partida dintre Leipzig şi Marseille a fost, aşa cum se aşteptau toţi specialiştii, cea mai echilibrată. Nemţii au fost mai pragmatici, marcând la unul dintre cele două şuturi trimise pe spaţiul porţii adverse.

Werner a profitat de relaxarea elevilor lui Rudi Garcia şi a marcat în ultimul minut al primei reprize. Marseille a controlat partea a doua, dar fără a pune în pericol poarta apărată de Gulacsi, iar partida retur, de pe "Stade Velodrome" va fi decisivă.

RB Leipzig: Gulacsi - Laimer, Konate, Upamecano, Klostermann - Forsberg, Demme, Keita, Bruma - Augustin, Werner
Rezerve: Mvogo, Bernardo, Kaiser, Kampl, Poulsen, Sabitzer, Schmitz
Antrenor: Ralph Hasenhuttl

Marseille: Pele - Sakai, Kamara, Luis Gustavo, Amavi - Sarr, Sanson, Zambo, Ocampos - Mitroglu, Payet
Rezerve: Escales, Abdennour, Bedimo, Germain, Lopez, N'Jie, Sertic
Antrenor: Rudi Garcia

Lazio - Salzburg 4-2
Au marcat: Lulic '7, Parolo '49, Anderson '74, Immobile 77 / Berisha '30, Minamino '71 (pen)

Înfruntarea dintre Lazio şi Salzburg a fost cea mai spectaculoasă a serii. Brigada din România, condusă de Ovidiu Haţegan, a fost nevoită să arate de 6 ori cercul de le centrul terenului, într-un meci plin de tensiune. Lulic a deschis rapid scorul, în minutul 8, şi romanii păreau să repete meciul retur cu FCSB. Austriecii au egalat înainte de pauză, prin Berisha, din penalty.

Inzaghi l-a introdus după pauză şi pe Felipe Anderson, iar vitezomanul brazilian nu a dezamăgit. La 3 minute de la golul egalizator marcat de Minamino, Felipe Anderson a readus-o pe Lazio în avantaj. Scorul final a fost stabilit de golgeterul din Seria A, Ciro Immobile. Ştefan Radu a fost integralist la gazde.

Lazio: Strakosha - Ramos Marchi, de Vrij, St. Radu - Basta, Parolo, Lucas Leiva, Milinkovic, Lulic - Immobile, Alberto
Rezerve: Guerrieri, Nani, Anderson, Caicedo, Patric, Murgia, Bastos
Antrenor: Simone Inzaghi

Salzburg: Walke - Lainer, Ramalho, Caleta, Ulmer - Haidara, Samassekou, Schlager, Berisha - Gulbrandsen, Dabbur
Rezerve: Stankovic, Farkas, Leitgeb, Minamino, Onguene, Pongracic, Wolf
Antrenor: Marco Rose