INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN

FOTO Explicația din spatele ritualului de bucurie cu scaunele, pus în scenă de David Alaba

David Alaba / Foto: Getty Images +11   FOTO
David Alaba / Foto: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 09 mai 2024 11:36 / Actualizat joi, 09 mai 2024 12:47

Real Madrid s-a calificat în finala Champions League, după ce a învins-o dramatic pe Bayern Munchen, scor 2-1. David Alaba (31 de ani), deși accidentat, a fost în centrul atenției pentru felul în care a celebrat performanța obținută în fața fostei sale echipe.

Fundașul austriac s-a bucurat aducând și ridicând un scaun alb în fața fanilor de pe Santiago Bernabeu. Antonio Rudiger (31 de ani), fundaș central titular, l-a acompaniat pe Alaba. Nu este prima dată când austriacul se bucură, în acest mod, cu un scaun alb.

FOTO. Bucuria cu scaunele a lui David Alaba, după Real Madrid - Bayern Munchen

Bucuria lui David Alaba după Real Madrid - Bayern Munchen / Foto: Marca (captură de ecran)
Bucuria lui David Alaba după Real Madrid - Bayern Munchen / Foto: Getty Images
+7 FOTO

El a celebrat asemănător victoria Realului, scor 3-1, în 2022, în optimile de finală Champions League, împotriva celor de la PSG. Karim Benzema marca, la acea vreme, un hat-trick. Miercuri seara, dubla realizată de Joselu i-a stârnit lui Alaba aceeași reacție.

David Alaba, după ce s-a bucurat prima oară ridicând scaunul alb: „Nu stați pe tronul nostru!”

„E bine să încercăm celebrări noi din când în când. Nu m-am gândit prea mult la ea, era bucuria de pe moment. Cu așa revenire, poți face o nebunie!”, declara David Alaba, după meciul cu PSG din 2022, potrivit Marca.

După acest meci, el a postat pe Twitter o poză cu scaunul, iar explicația care a însoțit imaginea a fost clară: „Nu stați pe tronul nostru!”

431de meciuri a jucat David Alaba pentru Bayern Munchen până în vara anului 2021, când a ajuns liber de contract la Real Madrid

Real Madrid, după calificarea în finala Champions League: „Mergem către 15”

Real Madrid a reușit să se califice în finala Champions League, după un meci spectaculos cu Bayern Munchen, scor 2-1, după ce pe Allianz Arena echipele au înregistrat o remiză, 2-2.

Bayern Munchen era calificată în minutul 87, dar un minut mai târziu Joselu a egalat, iar peste 3 minute același Joselu a realizat „dubla”. În minutul 90 + 13, la ultima fază, golul marcat de Matthijs De Ligt pentru bavarezi nu a fost validat, deoarece tușierul ridicase deja fanionul. Această fază a stârnit controverse, dar jucătorii Realului s-au bucurat de calificare, în cele din urmă. „Mergem către 15” a fost mesajul de pe tricourile purtate de jucătorii Realului după meci.

Real Madrid este, în prezent, deținătoarea a 14 trofee Champions League.

• Articol de Tudor Belivacă

VIDEO Euro GSP » Reacția lui Alberto Boțoghină la golul egalizator al lui Real: „Asta e Real Madrid, frate!”

Matthijs De Ligt se revoltă: „Să vă spun ce mi-a zis asistentul după meci”
REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN 2-1

Ziua și plecarea la Rapid! A fost dat afară de la echipă: „Contractul a fost încheiat”
Mutare de ultimă oră! Florentino Perez a anunțat cine semnează cu Real Madrid, imediat după finala Champions League
Liga Campionilor

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring