INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA 4

FOTO Ce seară de UCL! Milan o întoarce pe PSG, eșec surpriză pentru Barcelona + știm primele două calificate în optimi » Toate rezultatele și clasamentele

Articol de - Publicat marti, 07 noiembrie 2023 23:59 / Actualizat miercuri, 08 noiembrie 2023 03:23

S-au jucat primele 8 meciuri din etapa #4 a grupelor Ligii Campionilor. A fost o seară plină, cu multe goluri, o surpriză imensă și un meci extrem de spectaculos, Milan - PSG 2-1. Toate rezultatele și clasamentele grupelor, mai jos.

Primul meci al zilei de UCL a oferit un șoc. Barcelona a pierdut cu Șahtior pe terenul lui Hamburg, în Germania, pentru că în Ucraina nu se pot juca meciuri în cupele europene. Sikan a reușit golul decisiv în minutul 40, cu o lobitură superbă de cap, plasată lângă bară. A profitat din plin de apatia fundașilor centrali ai Barcelonei.

+13 FOTO

Echipa lui Xavi, care e în scădere evidentă de formă, s-a aruncat în atac pe final, dar „catalanii” nu au fost deloc inspirați în fața porții. Tot de la 19:45, Dortmund a câștigat cu Newcastle pe teren propriu, iar nemții au obținut a doua victorie la rând cu englezii, după 1-0 în tur.

A fost show la Milan - PSG

Capul de afiș al celor 6 meciuri de la 22:00 a fost Milan - PSG. Iar partida de pe San Siro nu a dezamăgit. În prima repriză au fost 10 șuturi pe poartă și 3 goluri. Skriniar a deschis rapid scorul cu capul, după o fază fixă, însă Milan a egalat doar 4 minute mai târziu. Leao a punctat pe contraatac cu o execuție spectaculoasă pe spate.

+4 FOTO

Giroud a făcut 2-1 în repriza doua, cu capul, execuție spectaculoasă la vinclu. Omul cu centrarea decisivă a fost Theo Hernandez

Manchester City și RB Leipzig, primele calificate în optimi

Atletico a făcut scorul serii, 6-0 cu Celtic, însă elevii lui Simeone au avut om în plus din minutul 23. Manchester City a obținut o victorie clară cu Young Boys, scor 3-0, cu Haaland care a dat o dublă. A patra în patru meciuri, iar campioana en-titre avansează fără emoții în optimi.

Tot din grupa G vine și a doua calificată în faza eliminatorie. RB Leipzig a trecut și în retur de Steaua Roșie, scor 2-1, și e matematic în optimi. Sârbii rămân să se bată cu Young Boys pentru un loc în Europa League.

Clasament grupa G

Mircea Rednic a scris istorie la Arad » UTA nu o mai bătuse pe Dinamo de pe vremea lui Florin Halagian!
UTA - DINAMO 2-1
Victorie crucială obținută de Marius Șumudică în Turcia » Gaziantep s-a impus în fața lui Rizespor grație golurilor marcate de doi români
TURCIA

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!