INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MILAN - DORTMUND

FOTO Istvan Kovacs, sub presiune la Milan - Dortmund! A acordat două penalty-uri în doar 5 minute

Istvan Kovacs / foto Imago Images

Articol de - Publicat marti, 28 noiembrie 2023 22:10 / Actualizat marti, 28 noiembrie 2023 23:47

Istvan Kovacs a arbitrat AC Milan - Borussia Dortmund, în etapa #5 din grupele Champions League. „Centralul” român a avut un start greu de meci.

Kovacs a acordat două penalty-uri până în minutul 10, câte unul pentru fiecare echipă. Giroud a ratat pentru Milan, Reus, veteranul Borussiei, a marcat fără emoții.

Calificare-surpriză din „grupa morții”: PSG poate fi eliminată din Champions League + City, revenire de senzație! Toate rezultatele și clasamentele
ETAPA 5

Kovacs, două penalty-uri într-un interval de 5 minute în Milan - Dortmund

Kovacs a acordat primul penalty în minutul 5, pentru AC Milan. Chukwueze a tras din afara careului, iar Schlotterbech a blocat balonul cu mâna. Fundașul neamț a încercat să blocheze șutul, a sărit cu piciorul înainte, dar a fost surprins de execuție și a fost lovit în braț.

Kovacs a dat penalty fără să stea pe gânduri, iar VAR a validat rapid decizia. Giroud a tras prost, însă și Kobel a apărat.

Hențul lui Schlotterbech

Doar 5 minute mai târziu, Istvan a dat penalty și pentru Dortmund. Calabria a avut o intervenție imprudentă, i-a dat peste picior cu Bynoe-Gittens, iar Kovacs a luat din nou decizia fără să clipească. Marco Reus, veteranul celeilalte echipe, a transformat lovitura de la 11 metri.

Fotbalistul promovat și debutat de Mircea Lucescu, decisiv în Champions League!
GRUPE

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!