INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  INTER - ATLETICO MADRID

Inter - Atletico Madrid 1-0 » Ratări pe linie în „blockbuster-ul” rundei! Cum s-a descurcat Istvan Kovacs

Istvan Kovacs în Inter - Atletico // foto: Imago Images +19   FOTO
Istvan Kovacs în Inter - Atletico // foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 20 februarie 2024 23:54 / Actualizat miercuri, 21 februarie 2024 00:14

Cu o brigadă de arbitri români la conducerea partidei, Inter a câștigat manșa tur a optimilor de finală din Champions League, 1-0 cu Atletico Madrid, cu unicul gol înscris de Marko Arnautovic în minutul 79.

• Portarul Horațiu Moldovan (Atletico Madrid) a fost rezervă tot meciul.
  • Returul va avea loc pe 13 martie, la Madrid.
  • Despre celălalt meci al serii, PSV – Borussia Dortmund, AICI.

Inter - Atletico, probabil capul de afiș al acestei runde din Champions League, a lăsat de dorit în prima parte.

Inter a avut inițiativa dar nu suficientă calitate pentru a-i pune probleme adversarei, cel puțin în prima jumătate de oră, în vreme ce elevii lui Diego Simeone au jucat de parcă remiza i-ar fi calificat automat mai departe.

Cu o excepție, încercarea lui Samuel Lino din minutul 12, când apărătorul stânga a ratat de puțin poarta lui Sommer.

Inter – Atletico Madrid // foto: Guliver/gettyimages
Horațiu Moldovan, salutând arbitrii români înainte de Inter - Atletico // sursă foto: captură Știri DigiSport
Kanye West, Bianca Censori și Ty Dolla $ign la Inter – Atletico Madrid // foto: Guliver/gettyimages
+15 FOTO

Lautaro Martinez, responsabil cu ratările

În ultimul sfert de oră al primei părți, elevii lui Simone Inzaghi s-au animat. În minutul 32, Marcus Thuram a întors la Martinez cu capul, dar Lautaro a șutat mult peste poartă.

Patru minute mai târziu, Lautaro a „recidivat”: centrare din dreapta a lui Barella, argentinianul i-a luat fața lui Gimenez și a reluat cu capul, dar Oblak a apărat fără emoții.

Același Lautaro a fost autorul celei mai mari ratări a primei părți. Servit de Marcus Thuram la marginea careului advers, Lautaro a preluat, apoi a șutat catastrofal! Mingea a fost deviată în corner, dar oricum nu ar fi prins cadrul porții.

Repriza s-a încheiat cu ocazia lui Marcus Thuram, trecut la finalizare. Barella i-a pasat, el a șutat scurt, la firul ierbii, dar Oblak a parat. Imediat după acel șut, Thuram a reclamat dureri musculare la coapsă, fiind înlocuit la pauză cu Arnautovic.

Ratare, ratare, gol Arnautovic!

Repriza secundă a început cum se încheiase prima, cu Inter în atac. În minutul 49, Dimarco l-a căutat pe Arnautovic cu o centrare. Austriacul a reluat din cădere, dar nu a prins poarta.

Același Arnautovic și-a bătut joc de o șansă colosală în minutul 63. De la 7 metri de poartă, a șutat peste!

Inter a continuat să atace, iar faza din prima repriză cu centrare din partea dreaptă și finalizare cu capul a lui Lautaro Martinez s-a repetat în minutul 77. Și de această dată, Jan Oblak a dat dovadă de siguranță și a reținut balonul.

Două minute mai târziu a venit unicul gol al partidei. În urma unei neînțelegeri între Rodrigo De Paul și Reinildo, mingea a rămas la Barella. Acesta l-a lansat pe Lautaro, argentinianul a ratat 1 la 1 cu Oblak, dar portarul sloven a respins în lateral, de unde Arnautovic nu a iertat. 1-0 și descătușare pe San Siro.

Până la final, Atletico a propus mai mult fotbal, dar nu suficient pentru a străpunge defensiva gazdelor. 1-0 final, avantaj minim pentru Inter în vederea returului de pe Metropolitano, miercuri, pe 13 martie.

Istvan Kovacs a condus Inter - Atletico. O fază controversată

Meciul a fost condus de o brigadă de arbitri români: Istvan Kovacs la centru, Vasile Marinescu și Ovidiu Artene arbitri asistenți, Horațiu Feșnic rezervă, Cătălin Popa asistentul din camera VAR.

„Centralul” român a avut un singur moment cu adevărat delicat de gestionat. În minutul 13, Lautaro a șutat în careul advers. Witsel a deviat pe direcția lui Molina, balonul lovindu-l în brațul stâng pe lateralul dreapta al oaspeților, în zona bicepsului.

Istvan Kovacs a fost poziționat perfect, dar a considerat că nu se impune acordarea unei lovituri de pedeapsă, în ciuda protestelor din tabăra gazdă. Nici arbitrii din camera VAR, neamțul Marco Fritz și asistentul Cătălin Popa, nu au considerat că „centralul” ar trebui să reconsidere decizia.

Mingea l-a lovit în braț pe Molina, dar Inter nu a primit penalty

Istvan Kovacs este coșmarul lui Atletico!

Partida din această seară a fost a treia a lui Atletico Madrid cu Istvan Kovacs arbitru de centru. Formația lui Diego Simeone le-a pierdut pe toate, de fiecare dată fără să înscrie:

• 0-1 cu Man. City (sferturi Champions League 2021/2022)
  • 0-2 cu Club Brugge (grupe Champions League 2022/2023)
  • 0-1 cu Inter (optimi Champions League 2023/2024)

FINAL » Inter – Atletico Madrid 1-0

Inter – Atletico Madrid, echipe de start:

INTER (3-5-2): Sommer - Pavard, De Vrij, Bastoni - Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - M. Thuram, La. Martinez (cpt.)
Rezerve: Di Gennaro, Audero - Dumfries, Arnautovic, Klaassen, Frattesi, Buchanan, Asllani, Augusto, Bisseck, Stankovic, A. Sanchez
Antrenor: Simone Inzaghi

ATLETICO (5-3-2): Oblak - Molina, Witsel, Gimenez, Hermoso, Lino - De Paul, Koke (cpt.), Saul - M. Llorente, Griezmann
Rezerve: H. Moldovan, A. Gomis - Gabriel, Depay, Correa, Savic, R. Riquelme, Vermeeren, Morata, Reinildo, Barrios
Antrenor: Diego Simeone

VIDEO Premier GSP » Pe cine ar prefera Pantilimon ca adversar, Mbappe sau Haaland?