INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - REAL SOCIEDAD 2-0

Jucătorii au dezvăluit ce s-a întâmplat la pauza meciului PSG - Real Sociedad: „Asta ne-a trezit”

Luis Enrique // FOTO: Imago +9   FOTO
Luis Enrique // FOTO: Imago

Articol de - Publicat joi, 15 februarie 2024 10:07 / Actualizat joi, 15 februarie 2024 12:20

PSG s-a impus în fața lui Real Sociedad, 2-0, în turul optimilor Ligii Campionilor, și are prima șansă la calificarea în sferturi. La pauză, când scorul era egal, antrenorul Luis Enrique a fost extrem de supărat pe jucătorii săi.

Liderul din Ligue 1 și-a adjudecat partida după pauză, prin golurile lui Mbappe (58) și Barcola (70), după ce în prima repriză nu a avut cea mai bună prestație.

Thomas Tuchel, tranșant după 0-1 cu Lazio: „Am făcut tot ce puteam pentru a pierde” » Ce spune despre posibila demitere
LAZIO - BAYERN 1-0

Luis Enrique, nervos la pauza meciului PSG – Real Sociedad

„Prima repriză a fost de coșmar”, a spus Luis Enrique, antrenorul francezilor, după meci. Și a continuat: „Real Sociedad a fost superioară în prima parte. A fost mai bună, ne-a luat mingea de multe ori. Ne-a lipsit curajul. În a doua parte, jocul s-a schimbat. Am avut mai mult timp mingea. Și am avut încredere mai mare”.

Iar francezul Bradley Barcola, care a marcat golul de 2-0, a dezvăluit că Luis Enrique a fost extrem de supărat la pauză și a avut un discurs dur în vestiar.

„Nu am început bine meciul. Adversarii ne-au presat mult. Dar antrenorul ne-a trezit la pauză. Acum suntem ușurați după acest rezultat pentru că vom avea un avantaj în retur”, a spus Barcola, potrivit Marca.

Și căpitanul Marquinhos a dezvăluit că antrenorul a fost supărat din cauza prestației din prima repriză.

„Am suferit mult în prima parte. Am vorbit la pauză, iar antrenorul ne-a urecheat. Ce ne-a zis? Asta rămâne în vestiar. Mereu ne spune adevărul. Dar era foarte supărat. Însă asta ne-a ajutat să jucăm cu personalitate în repriza secundă”, a spus brazilianul.

În prima parte putem să jucăm cu mai multă personalitate, puteam să fi mai buni. Dar asta face parte din procesul de învățare. După pauză, am intrat cu mai multă încredere. Acum, la final, suntem mulțumiți. Mai e mult de lucru, dar suntem în avantaj.

- Kylian Mbappe

Match Quiz Manchester City - Chelsea

Ești expert în Premier League? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul Manchester City - Chelsea și ia-ne premiile!

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Ștefan Radu, în mijlocul ultrașilor la supervictoria lui Lazio cu Bayern Munchen » Cum a trăit meciul în „vulcanul” de pe Olimpico
Scandal rasist după Lazio - Bayern » Clubul a reacționat imediat: „Dezgustător! Cine face asta nu este un fan adevărat ”