INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIGA CAMPIONILOR ASIEI

Cosmin Olăroiu, remiză în Liga Campionilor Asiei contra lui Al Sadd » Qatarezii puteau da lovitura pe final

Formația Al Sharjah, pregătită de Cosmin Olăroiu (54 de ani), a remizat, luni seară, pe terenul lui Al Sadd, echipă din Qatar, scor 0-0, în prima rundă din faza grupelor Ligii Campionilor Asiei.

Articol de - Publicat marti, 19 septembrie 2023 13:01 / Actualizat marti, 19 septembrie 2023 13:24

Al Sharjah, echipă din Emiratele Arabe Unite, antrenată de Cosmin Olăroiu, fostul tehnician de la FC Național sau FCSB, a început cu un egal ediția din acest sezon a Ligii Campionilor Asiei. Al Sharjah a remizat în deplasarea din Qatar cu Al Sadd, scor 0-0.

Șocat de Istvan Kovacs, Gigi Becali face acuzații grave: „Eu așa cred!” + Finanțatorul de la FCSB îi pune o întrebare lui Vassaras
REACȚIE

Al Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, remiză cu Al Sadd în Liga Campionilor Asiei

Prima ocazie a meciului a venit în minutul 30, prin Mohamed Waad, extrema stângă a gazdelor. Akram Afif a centrat din lovitură liberă, de la 30 de metri de poarta lui Al Sharjah, iar Mohamed Waad a reluat cu capul, puțin peste.

Șapte minute mai târziu a venit și prima oportunitate a trupei lui Cosmin Olăroiu. Caio a centrat cu exteriorul din afara careului, iar Meshaal Barsham a respins balonul în față.

La două minute de la reluarea jocului, tot Al Sharjah a fost aproape de a deschide scorul. Miralem Pjanic a centrat din lovitură de la colțul terenului, iar același Caio a reluat cu capul puțin pe lângă poartă.

În minutul 55, Al Sadd a primit un penalty, în urma unui fault comis de Boualem Khoukhi, unul dintre stoperii lui Al Sharjah, asupra lui Gonzalo Plata. Atacantul algerian al gazdelor, Baghdad Bounedjah, a executat lovitura de la punctul cu var, dar a șutat pe lângă poartă.

În minutul 81, același Bounedjah avea să rateze o ocazie uriașă pentru Al Sadd. Pedro Miguel a șutat la poartă, mingea a ajuns la vârful algerian, care a trimis pe lângă poartă, din numai 5 metri.

S-a terminat 0-0 între Al Sadd și Al Sharjah. Liderul grupei B este Nasaf Qarshi, formație din Uzbekistan, care a trecut, pe teren propriu, de la Al Faisaly Amman, din Iordania, scor 1-0.

În runda a doua din faza grupelor, Al Sharjah primește acasă vizita celor de la Al Faisaly. Partida este programată pe 2 octombrie.