INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHINA

VIDEO „Calitate mareeeeeeee!” Alex Ioniță, supergol în China! Foștii colegi l-au aplaudat

Alexandru Ioniță, în portocaliu, a înscris un supergol în China

Articol de - Publicat sambata, 16 martie 2024 21:20 / Actualizat sambata, 16 martie 2024 21:46

Alexandru Ioniță II (29 de ani) a înscris un eurogol în meciul dintre Yunnan Yukun și Nanjing City, scor 2-1.

Astăzi, fostul rapidist Alexandru Ioniță II a jucat al doilea lui meci în China, în liga a doua, la Yunnan Yukun.

Mijlocașul român a fost titular în partida cu Nanjing City din etapa secundă a campionatului și a adus victoria echipei lui cu un supergol înscris în partea a doua, minutul 61.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2 » Mitriță și „Zorro” Baiaram, eroii oltenilor în Gruia! Adi Mutu, adio, titlu?
CFR Cluj - CSU CRAIOVA

VIDEO. Alexandru Ioniță, supergol în China

Poziționat la 16 metri de poartă, la marginea careului mare, Ioniță a preluat pe piept mingea respinsă de defensiva adversă, a lăsat balonul să cadă o dată, apoi a șutat năprasnic, „șiret” plin cu care nu i-a dat nicio șansă portarului.

În acel moment, scorul era 1-1, goluri înscrise de Mushekwi (minutul 1) pentru gazde, respectiv Liu Jiahui pentru oaspeți ('22). Ioniță a jucat 90 de minute, fiind înlocuit în finalul meciului cu Liu Yi.

El a publicat un video cu golul, iar o parte dintre foștii colegi s-au repezit să comenteze. „Calitate mareeeeeeee”, a scris Andrei Ciobanu. Cătălin Cîrjan l-a aplaudat, Kehinde Fatai a pus un emoticon cu flăcări, semn că fostul lui coleg ar fi „on fire”, în mare formă.

Yunnan Yukun, echipa lui Ioniță II, are 4 puncte după primele două etape ale ligii secunde.

Mai multe știri despre stranieri:

Tottenham, „demolată” la primul meci în care Radu Drăgușin a fost titular » Românul a greșit la două goluri
Fulham - Tottenham 3-0
Așa a anunțat Atletico Madrid convocarea lui Moldovan la națională: „I-au dat și contul ăsta”