INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  COREEA DE SUD

Dan Petrescu, meci infernal în Coreea de Sud, cu două goluri marcate în prelungiri: „Un joc ciudat. Păcat!”

Dan Petrescu.
Dan Petrescu. Foto: Instagram @jeonbuk1994

Articol de - Publicat miercuri, 12 iulie 2023 17:15 / Actualizat miercuri, 12 iulie 2023 17:43

A 5-a partidă a lui Dan Petrescu (55 de ani) la Jeonbuk Hyundai Motors a însemnat și primul egal, 2-2 în deplasare în campionat cu Daejeon Hana Citizen. Echipa sa a condus până în minutul 75, a primit două goluri spre final, obținând remiza în al 4-lea minut de prelungire.

Numit în această vară la Jeonbuk Hyundai Motors, Dan Petrescu a debutat cu o înfrângere în Coreea de Sud, 0-2 pe terenul lui Gwangju în campionat, pe 24 iunie, continuând cu trei victorii: 4-0 cu aceeași Gwangju (în „sferturile" Cupei), 2-0 cu Jeju United și 2-1 cu FC Seoul, ultimele două în K-League, ambele acasă.

I-a ridicat în picioare pe coreeni » Discursul lui Dan Petrescu din vestiar e VIRAL
COREEA DE SUD

Dan Petrescu a mai urcat în clasament. E pe 4!

Astăzi, antrenorul a disputat al 5-lea meci la verzi, al 4-lea în campionat, unul tensionat până la capăt, în deplasare cu Daejeon Hana Citizen. Echipa lui Petrescu a deschis scorul în minutul 19, dar a primit două goluri spre final (76 și 90+2). Nici Jeonbuk nu a cedat, a reușit egalarea în al patrulea minut de prelungire. 2-2.

Potrivit presei sud-coreene, Petrescu le-a cerut jucătorilor să forțeze victoria la 2-2. Nu au mai putut. Totuși, au mai urcat în clasament. Sunt pe locul 4 acum, la doar două puncte în spatele lui Seoul și la patru de Pohang Steelers.

Dan Petrescu: „E nevoie de goluri pentru a-ți regăsi încrederea”

„A fost un meci foarte ciudat. Am condus 75 de minute de joc, am marcat primii, apoi partida a fost tot mai dificilă și am luat două goluri. Păcat”, a descris Petrescu duelul de la Daejeon, la conferința de presă.

Întrebat dacă a fost dezamăgit de vârful brazilian Gustavo, care nu a marcat, fiind înlocuit în minutul 82, tehnicianul a spus: „S-a descurcat bine în general, a muncit pentru echipă, a și ratat o ocazie. Totuși, ca atacant, e nevoie de goluri pentru a-ți regăsi încrederea”.

Dan Petrescu și jucătorii săi, afectați de căldură

S-a plâns de vara toridă din Coreea de Sud (au fost peste 30 de grade azi), scrie cotidianul local Chosun.

„Nu doar jucătorii mei, ci și adversarii au suferit din cauza căldurii. Trebuie să fac schimbări, băieții sunt obosiți, calendarul încărcat nu ne ajută. Și va fi mai cald în august, e important să fim pregătiți”, a declarat antrenorul, completând: „Și pentru mine a fost dificil, foarte cald, umiditatea ridicată. Dar voi depăși aceste probleme, am mai avut această experiență în Asia”.