INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TORINO - GENOA 2-1

TORINO - GENOA 2-1 // Prelungiri de coșmar » Ionuț Radu a primit două goluri, dar a avut alte 6 intervenții bune în înfrângerea cu Torino

Ionuț Radu se aruncă pe minge, dar nu poate apăra tare penaltyul bătut de Belotti // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 02 decembrie 2018 19:03

Ionuț Radu, românul din poarta lui Genoa, a primit ambele goluri în înfrângerea cu Torino, 1-2, în prelungirile primei reprize, reușind numai să devieze mingea. S-a bătut însă apoi extraordinar cu jucătorii lui Torino, scoțând azi cel puțin încă două goluri.

Aproape o întreagă repriză șomase în poartă, nederanjat de atacurile anemice ale lui Torino. Nici măcar Belotti nu l-a pus la încercare.

Prelungirile dinaintea pauzei au fost însă de coșmar pentru Ionuț Radu. În 5 minute, căpitanul naționalei U21 a scos de două ori mingea din plasă, iar Genoa a fost întoarsă de gazde (1-2), care primiseră gol deși aveau un om în plus (eliminat Romulo 28)!

A ghicit mereu colțul

Și la ambele șuturi goalkeeperul Grifonilor a fost pe minge, însă doar a atins-o. Voleul trimis de la marginea careului de Ansaldi l-a văzut târziu, a plonjat pe colțul stâng, și doar a deviat balonul la 1-1 (45+2).

Radu n-a mai putut repeta minunea cu Portugalia, chiar dac-a ghicit colțul drept unde Belotti a tras de la 11 metri (lovitură scoasă de Iago Falque). Mingea a trecut agonizant pe sub el.

Perfect după pauză

Meciul lui Ionuț cu Belotti a continuat și-n repriza secundă, cu românul având priză sigură la șutul acestuia din afara careului.

Apoi, s-a remarcat cu reflexul la șutul sub bară trimis de Iago Falque. A fost atent și la șutul la colț trimis de Zaza, la fel ieșind prompt pe centrarea aceluiași atacant. A intervenit extraordinar și la "capul" din apropiere al lui Belotti, reușind o parte secundă de clasă.

6 intervenții bunea avut Ionuț Radu la cele 8 șuturi expediate pe poarta sa de cei de la Torino

19 goluria încasat portarul român în cele 900 de minute bifate în acest campionat. Doar cu Chievo nu a luat gol

Vezi și: Huddersfield - Brighton 1-2 // Eroul Florin Andone, ales omul meciului! Elogii în presa britanică după primul gol în Premier League

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”