SPORTURI  »  ALTELE  »  CE JUNIORI NATAȚIE

David Popovici, după încă un AUR pentru România: „Îmi venea să plâng!”

David Popovici (17 ani) a câștigat medalia de AUR la 200m liber în cadrul Europenelor de juniori desfășurate în Complexul de Natație din Otopeni. La finalul cursei, Popovici a spus că a fost impresionat de atmosfera din tribune. +6   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 06 iulie 2022 17:45 / Actualizat miercuri, 06 iulie 2022 18:14

David Popovici a câștigat fără mari emoții finala la 200m liber, conducând cursa de la un cap la altul. A încheiat cele 4 ture de bazin în 1:45.45, la mai mult de două secunde de italianul Lorenzo Galossi, care s-a mulțumit cu argintul. Bronzul a mers la britanicul Jacob Whittle.

Pentru David Popovici este a doua medalie câștigată la aceste Europene, după aurul cucerit la 4x100m liber cu echipa României.

Când se joacă Simona Halep - Elena Rybakina în semifinale la Wimbledon 2022 » Ora de start + Cine transmite la TV
WIMBLEDON

David Popovici, aur în proba de 200m liber: „Îmi venea să plâng când am intrat în sală”

„La Budapesta, la Mondiale, obiectivele principale au fost timpul și să mă autodepășesc. Acum am vrut să mă autodepășesc și să aduc încă un aur delegației României.

Mi-a plăcut extrem de mult atmosfera. De emoție, îmi venea să plâng când am intrat în sală. Foarte frumos! M-am pregătit pentru asta și am așteptat cu multă nerăbdare să trăiesc acest moment. Am venit să-mi fac țara mândră. Sunt sigur că mulți sunt geloși pe ceea ce simt eu acum. Mă bucur că am onoarea să fiu eu cel căruia i se întâmplă așa ceva”, a spus David Popovici.

+2 FOTO

David va concura într-o nouă finală, alături de ștafeta combinată de 4x100 m liber, la 18:57: „Eu sper că mai vine o medalie, mai avem o ștafetă combinată, sunt sigur că dacă ne mobilizăm avem o șansă serioasă să cucerim o nouă medalie”.

La probele individuale, nu cred că e departe de adevăr să spui că pot lua toate medaliile de aur. Pe lângă asta, mi-ar plăcea să reușim și cu echipele de ștafetă
David Popovici

David Popovici, energizat de aurul cucerit la 4x100m liber: „Nu ne oprim aici! Păstrăm echipa asta și pentru seniori”
CE DE JUNIORI
Simona Halep, prima semifinală de Grand Slam cu Mouratoglou: „Joc cel mai bun tenis al meu”
WIMBLEDON 2022

Transfer de ultimă oră în Superligă » L-au adus pe noul Compagno: cine e „tancul” de 1,98 metri!
Lung Jr. s-a despărțit de Poli Iași » Semnează cu o echipă de play-off din Superliga

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”