SPORTURI  »  AUTO  »  FORMULA 1 // MP AL CHINEI

FORMULA 1 // Lewis Hamilton, triumfător în MP din China (VIDEO + FOTO)! E lider în clasamentul general + 7 cifre interesante despre cursa cu numărul 1000 din istorie

Lewis Hamilton // FOTO: Reuters +6   FOTO
Lewis Hamilton // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 aprilie 2019 10:45

Britanicul Lewis Hamilton, pilotul Mercedes, a câștigat Marele Premiu al Chinei, de la Shanghai. Aceasta a fost cursa cu numărul 1000 din istoria Formulei 1.

• Prima cursă a avut loc în 1950, la Silverstone, câștigător fiind legendarul pilot italian Nino Farina;
  • Cursa 500 s-a disputat în 1990, în Australia, când a triumfat Nelson Piquet;
  • Ferrari are cele mai multe victorii din istorie, 235, în timp ce Michael Scumacher are cele mai multe titluri, 7;
  • Giganții Ferrari, McLaren, Williams și Mercedes au 621 de victorii din cele 1000 de curse;
  • Ferrari deține recordul pentru cele duble loc 1 / loc 2 din istoria Formulei 1: 83. Pe 2 și 3 se află McLaren și Mercedes, la egalitate, cu 47;
  • Brazilianul Rubens Barichello, coechipier cu Michael Schumacher în anii de glorie la Ferrari, are cele mai multe starturi, 322;
  • A fost victoria cu numărul 75 pentru Lewis Hamilton, care are 5 campionate mondiale câștigate.

Plecat de pe locul 2 din grila de start, britanicul Lewis Hamilton a avut un start excelent și l-a depășit în primul viraj pe colegul său de la Mercedes, finlandezul Valtteri Bottas.

Hamilton a condus perfect și s-a impus fără emoții în grand prix-ul din China.

Hamilton a fost urmat de coechipierul finlandez Valtteri Bottas și de pilotul celor de la Ferrari, neamțul Sebastian Vettel.

Al doilea pilot Ferrari, Charles Leclerc, a terminat pe locul cinci, după olandezul Max Verstappen, de la Red Bull.

Grație acestei victorii, Lewis Hamilton a ajuns la 68 de puncte și a devenit lider în clasamentul general, depășindu-l pe coechipierul Bottas.