SPORTURI  »  AUTO  »  MP AL AUSTRALIEI

FORMULA 1 // VIDEO+FOTO Surpriză în prima cursă de Formula 1 a anului! Valtteri Bottas s-a impus în Australia + Sebastian Vettel nu a prins podiumul

Formula 1 // FOTO: Guliver/GettyImages +8   FOTO
Formula 1 // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 martie 2019 09:19

Valtteri Bottas, 29 de ani, a provocat marea surpriză în prima cursă a sezonului de Formula 1, impunându-se în Marele Premiu al Australiei cu un avans considerabil în fața campionului mondial Lewis Hamilton, colegul de la Mercedes.

După un start spectaculos de cursă, în care Daniel Ricciardo și Robert Kubica au avut probleme, Bottas a trecut de colegul său, Hamilton și s-a instalat la conducerea cursei.

Finlandezul s-a menținut în față până la finalul cursei, obținând a 4-a victorie a carierei. Bottas a primit și punctul bonus pentru cel mai rapid tur.

Hamilton, campionul en-titre, nu a avut puterea să treacă de colegul său, iar pe final a avut emoții, când Verstappen s-a apropiat la o secundă de el.  Sebastian Vettel, plecat al treilea din cursă, a avut o prestație slabă și a terminat pe 4, fiind depășit în turul 31 de Max Verstappen. În top 10 au mai terminat Charles Leclerc, Kevin Magnussen, Niko Hullkenberg, Kimi Raikkonen, Lance Stroll și Daniil Kvyat.