SPORTURI  »  AUTO  »  MARELE PREMIU AL MEXICULUI

VIDEO Hamilton a cucerit al 5-lea titlu mondial! A terminat pe 4, suficient pentru a încheia lupta cu două etape înainte de final

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 octombrie 2018 23:42

Lewis Hamilton a câștigat pentru a 5-a oară titlul de campion mondial, chiar dacă a terminat pe locul 4 Marele Premiu al Mexicului. A tranșat lupta cu Vettel cu două etape înainte de final.

CLICK AICI PENTRU VIDEO!

Britanicul de 33 de ani avea nevoie de o clasare în primele 7 locuri pentru a câștiga titlul. Cursa a fost câștigată de Max Verstappen, care este la al doilea succes în 2018.

Locul 2 a fost ocupat de Sebastian Vettel (Ferrari), iar Kimi Raikkonen (Ferrari) încheie podiumul. Hamilton mai are însă până la Michael Schumacher, care are 7 titluri mondiale în 10 ani, ultimul în 2004.