SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL MEXICULUI

VIDEO + FOTO Max Verstappen scrie istorie după MP al Mexicului: peste Schumacher și Vettel! Rezultatul cursei + Schimbare în clasamentul piloților

Articol de GSP - Publicat luni, 31 octombrie 2022 08:50 / Actualizat luni, 31 octombrie 2022 09:13

Plecat din pole-position, olandezul Max Verstappen (Red Bull) s-a impus în Marele Premiu al Mexicului.

După ce a cucerit al doilea titlu de campion mondial, Max Verstappen domină în continuare sezonul.

Duminică seară, pilotul Red Bull a câștigat de o manieră categorică Marele Premiu al Mexicului.

Max Verstappen, peste Schumacher și Vettel

Plecat de pe prima poziție, Verstappen s-a instalat la conducerea cursei încă de la început. Olandezul a condus excelent și, ajutat de mașină și de o strategie excelentă, a terminat la peste 15 secunde față de Lewis Hamilton (Mercedes), care s-a clasat pe 2.

Aceasta a fost a 14-a victorie obținută de Verstappen în acest sezon. Olandezul a depășit astfel recordul deținut de Michael Schumacher (2004) și Sebastian Vettel (2013), care aveau câte 13 victorii.

Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat mexicanul Sergio Perez, colegul lui Verstappen.

Clasamentul Marelui Premiu al Mexicului

Schimbare în clasamentul general al piloților

Grație clasării pe locul 3, Sergio Perez a urcat pe locul 2 în clasamentul general al piloților. Pilotul Red Bull are 280 de puncte, cu 5 peste Charles Leclerc (Ferrari).

1. Max Verstappen (Red Bull) - 416p (campion mondial)