SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATELE EUROPENE

Ana Maria Bărbosu pe locul 9 la individual compus la CE din Antalya

Ana Maria Bărbosu în acțiune FOTO Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 14 aprilie 2023 20:59 / Actualizat vineri, 14 aprilie 2023 21:51

Ana Maria Bărbosu a fost cel mai bine clasată sportivă din România în concursul gimnastelor complete” din cadrul Campionatelor Europene din Antalya

• Campionatele Europene de Gimnastică sunt programate în perioada 11 aprilie - 16 aprilie în Antalya. Finalele pe aparate vor fi televizate de Prima Sport.

România a avut două reprezentante în concursul feminin de la individual compus, care a avut loc vineri. Ana Maria Bărbosu, 16 ani, a acumulat un punctaj de 51, 499 de puncte și s-a clasat pe poziția a 9-a.

Gimnasta în vârstă de 16 ani a primit 13, 400 la sărituri, 13,133 la paralele, 12,933 la bârnă și 12,033 la sol. Este a doua ediție a Campionatelor Europene pentru ea, anul trecut ocupând poziția a 7-a la individual compus.

Aproape de coada clasamentului

A doua reprezentantă a României a fost Amalia Ghigoarță. Ea a fost a 19-a dintr-un total de 24 de participante, cu un punctaj de 47, 899, compus din 13,100 la sărituri, 9,266 la paralele, 12, 900 la bârnă și 12,733 la sol.

Podiumul de la individual compus a fost ocupat de britanica Jessica Gadirova (55,032), unguroaica Zsofia Kovacs (54,899) și de italianca Alice D' Amato (54,500).

Două zile pline

Ultimele două zile ale Campionatelor Europene sunt rezervate finalelor pe aparate. România are reprezentanți implicați atât sâmbătă, cât și duminică.

Sabrina Voinea va evolua sâmbătă la sărituri, iar duminică la sol. Tot duminică, Ana Maria Bărbosu va evolua la sol, iar Amalia Ghigoarță la bârnă. La masculin, duminică, Gabriel Burtănete va fi în finala de la sărituri, iar Andrei Muntean în cea de la paralele.

Programul finalelor pe aparate

• Sâmbătă, de la ora 13:30: sărituri, paralele (feminin) și sol, cal cu mînere, inele (masculin)
  • Duminică de la ora 13:00: bârnă, sol (feminin) și sărituri, paralele, bară fixă (masculin)

Medvedev, gest violent în eșecul cu Rune de la Monte Carlo » Ce le-a cerut arbitrilor de linie + ironia de la final: „Ai jucat necurat”