SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATELE EUROPENE DE GIMNASTICĂ

CE DE GIMNASTICĂ // Victorie la junioare! Ioana Stănciulescu s-a impus la sol la Europene

Articol de - Publicat duminica, 05 august 2018 16:14

Ioana Stănciulescu s-a impus azi la sol în concursul junioarelor de la Campionatele Europene de la Glasgow.

În paralel cu întrecerea senioarelor, la Glasgow s-a desfășurat și întrecerea junioarelor. Vineri a avut loc concursul în care s-a stabilit ordinea echipelor și cea de la individual compus. România a ocupat poziția a patra în cel pe echipe și nu a avut nicio reprezentantă pe podiumul gimnastelor complete.

Azi s-a desfășurat competiția pe aparate. Ioana Stănciulescu, 14 ani, a reușit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la sol. Ea a evoluat pe melodia principală din filmul "Frumoasa și Bestia" și a fost notată cu 13,433. Gimnasta din Constanța a fost urmată pe podium de italianca Giorgia Villa, 13,333, și de britanica Amelie Morgan, 12,900.

Cealaltă reprezentantă a României în finala de sol a fost Antonia Duță, care a obținut 12,900 și s-a clasat pe poziția a patra. Silviana Sfiringu a ocupat locul șase la bârnă și cinci la sărituri. Medalia de aur a Ioanei Stănciulescu înseamnă că România păstrează titlul european la sol, după ce în 2014 se impuse Denisa Golgotă.

Lotul de junioare se pregătește alături de senioare din 2016 sub coordonarea lui Nicolae Forminte și cu același colectiv tehnic.

Senioarele au ratat prezența în finală pe echipe în premieră.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”