SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATE MONDIALE

Echipa Chinei a câștigat aurul la CM de la Doha. Titlul mondial a fost decis la ultimul aparat, bara fixă, chinezii depășindu-i la final pe ruși cu doar 0, 049 puncte

Articol de - Publicat luni, 29 octombrie 2018 18:44

Primele medalii ale Campionatelor Mondiale 2018 au fost acordate luni, la Doha, după o finală dramatică în concursul masculin pe echipe.

China a cucerit al doisprezecelea titlu mondial întrecând Rusia cu doar 0, 049 de puncte, ordine care s-a decis la ultimul aparat și care i-a lăsat pe ruși în lacrimi. Gimnaștii chinezi au adunat 256,634 puncte, rușii 256, 585.

Pe poziția a treia s-a clasat Japonia cu un total de 253,744. Cele trei echipe de pe podium au obținut totodată și calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020. Marți, are loc concursul feminin pe echipe.