SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CM GIMNASTICĂ

Emoțiile și-au spus cuvântul » Singura gimnastă tricoloră calificată într-o finală la CM de la Doha s-a clasat pe o poziție dezamăgitoare

Denisa Golgotă // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat joi, 01 noiembrie 2018 18:07

Denisa Golgotă, 16 ani, singura gimnastă tricoloră prezentă într-o finală la Campionatele Mondiale de la Doha s-a clasat azi pe poziția a 17-a la individual compus.

Românca s-a aflat la prima competiție planetară de senioare, iar emoțiile s-au văzut. Accidentată înainte de plecarea spre Qatar, Denisa a început concursul gimnastelor complete la bârnă și a avut probleme la fiecare desprindere, în consecință a fost notată cu 11,566, un punctaj care a trimis-o pe poziția a 22-a.

Una pe care avea să rămână și după sol, unde a fost notată cu 13,333. Evoluția de la sărituri, 14,300 a urcat-o pe 19, iar cea de la paralele, 12,666 a dus-o pe locul 17, cu un total de 51,865 p, la 3,867 de podium.

Cu evoluția ei s-a încheiat participarea României la CM de la Doha, echipele îndeplinindu-și obiectivul, clasarea între primele 24, fapt care înseamnă că în 2019, la CM, vor putea concura pentru cele nouă bilete de JO 2020.

Întrecerea continuă vineri și sâmbătă la Doha, cu finalele pe aparate (În direct la TVR 2.

Vezi și: Sfidează limitele! Povestea spectaculoasă a gimnastei care s-a calificat la 43 de ani în finala de la sărituri la CM de gimnastică de la Doha