SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CE FEMININ

Un concurs de uitat » Denisa Golgotă a terminat pe locul 17 concursul individual compus de la Europenele de gimnastică

Articol de - Publicat vineri, 12 aprilie 2019 21:01

Denisa Golgotă s-a clasat pe poziția a 17-a în concursul de la individual compus din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Szczecin, Polonia.

Românca în vârstă de 17 ani a început la paralele și a ratat coborârea, un eveniment care i-a afectat evoluția ulterioară, obținând note mult mai mici decât în calificări. Ea a adunat 50,499 de puncte, fiind notată cu 12,733 la sol, cu 11,800 la paralele, cu 11,700 la bârnă și cu 14,266 la sărituri.

Pe podium au urcat Melanie De Jesus Dos Santos cu 55,433 p, Elissa Downie cu 55,365 p și Angelina Melnikova cu 55,065 p.

Denisa Golgotă este singura gimnastă din România prezentă în finalele pe aparate, ea urmând să evolueze azi la sărituri și mâine la sol și  la bârnă. Concursurile încep la 14:30 și sunt transmise de TVR2.