SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA ZIMBRILOR

Bătută de Sporting Lisabona, Dinamo s-a răzbunat pe CSM București! A 10-a victorie pentru „dulăi”

Dinamo nu are rival în România FOTO Dan Potor

Articol de - Publicat vineri, 23 octombrie 2020 22:44 / Actualizat vineri, 23 octombrie 2020 23:25

Dinamo și-a revenit repede după dușul rece din EHF European League și a făcut scor, la Sf. Gheorghe, cu CSM București, 32-24.

Derbyul etapei a 10-a, în Liga Zambrilor, disputată la Sf. Gheorghe, s-a disputat între CSM București și Dinamo. Campioana venea după înfrângerea surprinzătoare în EHF European League, 25-27 cu Sporting. Fără antrenorul Constantin Ștefan, pe bancă, fără Heidarirad, Gavriloaia, Vrankovici pe foaia de joc, Dinamo nu a avut însă probleme. Și-a trecut în cont lejer, a 10-a victorie consecutivă în Liga Zimbrilor, două dintre acestea la masa verde.

Tunurile pe ei

Dinamo a controlat jocul de la un capăt la altul. Prima repriză a fost cea în care s-a făcut diferența. Missaoui a închis poarta, iar în ofensivă, Ante Kuduz (9 goluri), Vali Ghionea (7) și Octavian Bizău (6) au marcat gol după gol. De 19 ori au marcat "dulăii" în prima repriză, încheiat la 7 goluri diferență. Noroc că în partea a doua antrenorul Sebastian Bota și-a odihnit titularii, cu gândul, probabil, la meciul de marți 27 octombrie, cu IFK Kristiansand (Suedia). De la CSM a ieșit în evidență fostul jucător dinamovist Raul Nantes Campos, care a marcat de 12 ori în poarta prietenului său, Missaoui.

Turda, 26 de goluri într-o repriză!

Tot în etapa a 10-a, Steaua a obținut o victorie importantă cu Dunărea Călărași. Fără antrenorul Pero Milosevici, dar și fără mulți jucători, Buzăul a cedat cu CSM Focșani. Turda a făcut scor cu ultima clasată, Magnum Botoșani, cu 26 de goluri marcate în prima repriză de elevii lui Horațiu Gal! În partea inferioară a clasamentului, CSU Suceava și CSM Vaslui au obținut și ele victorii prețioase cu contracandidate la retrogradare: CSM Reșița, respectiv CSM Bacău. Liga Zimbrilor ia pauză până pe 11 noiembrie, când conform programului FRH, se va juca etapa a 11-a.

4. CSM București21p
5. Minaur Baia Mare21p