SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE HANDBAL

Cunoaştem prima semifinalistă a Mondialului din Germania » Prestație solidă pentru starul lui CSM

Bella Gullden, suedeza lui CSM Bucureşti, a înscris de cinci ori contra Danemarcei // FOTO: Marius Ionescu

Articol de GSP - Publicat marti, 12 decembrie 2017 19:49

Suedia este prima echipă calificată în semifinalele Campionatul Mondial din Germania după victoria obţinută astăzi în faţa Danemarcei, scor 26-23.

Danezele au început mult mai bine partida şi au condus în marea parte a primei reprize. Au dictat jocul, conducând constant la două goluri avans, dar suedezele au revenit şi au intrat în avantaj la pauză, scor 13-11.

Naţionala Suediei s-a dezlănţuit în repriza secundă şi a rămas în avantaj, ba chiar s-a distanţat, reuşind să se impună în final la trei goluri, scor 26-23.

Isabelle Gullden, starul lui CSM Bucureşti, a avut şi azi o prestaţie solidă, reuşind să înscrie cinci goluri.

Hanna Blomstrand a fost cea mai bună marcatoare a Suediei, cu şapte goluri. De partea cealaltă, cea mai bună marcatoare a danezelor a fost Stine Jorgensen, şi ea tot cu şapte goluri înscrise.

În semifinale, Suedia se va duela cu învingătoarea partidei dintre Franţa şi Muntenegru, duel care va începe azi de la ora 21.45 şi va fi liveSCORE pe GSP.RO.