SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

Cea mai mare surpriză a CM de handbal păstrează România într-un scenariu SF » Calculele de care se agață „tricolorele”

Articol de - Publicat joi, 07 decembrie 2023 23:03 / Actualizat vineri, 08 decembrie 2023 00:34

România a fost învinsă de Germania, scor 22-24, în primul meci al grupei principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin. „Tricolorele” sunt eliminate în proporție de 99,99%, speră doar la un scenariu mai puțin probabil decât un câștig la loterie. E nevoie ca Danemarca să strângă cel mult un punct. Primul pas a fost îndeplinit, Japonia câștigând contra nordicelor, scor 27-26.

România a rămas cu 2 puncte în grupa principală, cele obținute în fața Serbiei, și este 99,99% eliminată din competiție. Ar exista doar un scenariu de calificare, prea complicat chiar și pentru un film SF:

• România trebuie să câștige meciurile cu Japonia și Polonia. Ar ajunge la 6 puncte
  • Danemarca, marea favorită, trebuie să piardă toate partidele rămase și să rămână cu 4 puncte / să piardă un meci și să termine la egalitate în celălalt (5 puncte)
  • Germania ar câștiga grupa în acest scenariu (10 puncte)
  • „Tricolorele” ar avea 6 puncte, la fel ca Polonia, dar ar fi avantajate de meciurile directe.
România, eliminată de la Campionatul Mondial în proporție de 99,99% » Prestație inexplicabilă în repriza secundă cu Germania! Jocurile Olimpice rămân un vis
România - Germania

România încă nu e eliminată matematic de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Primul pas a fost îndeplinit. În cea mai mare surpriză a actualei ediții, Danemarca, cu sprijinul a peste 11.000 de suporteri, a fost învinsă de revelația Japonia.

16,00era cota pentru o victorie a Japoniei în fața Danemarcei

Nordicele au pornit mai bine, au condus și cu 3 goluri, dar apărarea Japoniei a rezistat eroic. Recunoscute pentru handbalul ofensiv și pentru viteza contraatacurilor, niponele au predat astăzi o lecție defensivă și au strâns primele două puncte în grupă, victorie 27-26.

Sâmbătă, de la ora 16:30, Japonia înfruntă România, într-un meci al prelungirii speranțelor amăgitoare.

• 9 decembrie, ora 16:30 » România - Japonia
  • 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România.

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun). Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.

VIDEO. Rezumatul celui mai bun meci făcut de România la actuala ediție a Campionatului Mondial, victoria cu Serbia

Absență pentru România la meciul cu Germania, crucial pentru sferturile Campionatului Mondial