SPORTURI  »  HANDBAL  »  ELVERUM - DINAMO 29-28

ELVERUM - DINAMO // Ce gafă! Românii pierd la ultima fază, deși au avut ultimul atac cu 12 secunde rămase din meci

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 noiembrie 2018 20:58

Dinamo București a pierdut azi incredibil în Norvegia, cu Elverum, scor 28-29, în meciul 8 din grupele Ligii Campionilor, deși în finalul jocului a avut o șansă uriașă de a tranșa partida în favoarea ei. Românii au acum 5 victorii și 3 eșecuri.

Dinamo a făcut o primă repriză foarte bună și a intrat în avantaj la cabine, scor 15-12. A început slab a doua parte a jocului, primind 7 goluri în 7 minute. Elverum a preluat conducerea și a ținut-o pe Dinamo la respect până pe final de joc.

Faza care a decis partida s-a petrecut în ultimele secunde. Dinamoviștii au fost egalați de norvegieni, dar mai erau 12 secunde și aveau atacul. Elevii lui Ștefan Constantin au pierdut însă repede mingea, iar Petersen a transformat o lovitură de la 7 metri dictată la ultima fază a jocului.

A adus victoria echipei sale, 29-28, care rămâne astfel în lupta pentru calificare.

În ultimele două etape, formația din România se va duela cu ultimele clasate, Riihimäen Cocks, 21 noiembrie, acasă, și Wacker Thun, 29 noiembrie, în deplasare.

6. Wacker Thun 1 punct

*primele două clasate se califică în play-off-ul pentru optimile Ligii, unde vor juca încrucișa cu formațiile aflate pe primele două locuri în grupa C
- grupele A și B sunt formate din echipe foarte puternice, iar C și D, care se împerechează separat sunt din echipe venite din valul doi valoric
- echipele care se califică din grupele A și B vor putea da peste cele din C și D abia în optimile de finală

FINAL ACUM ELVERUM - DINAMO 29-28

min 60: NU SE POATE! Pierdem mingea incredibil, se dă 7 metri pentru Elverum. Petersen execută perfect și înscrie
min 60:
Norvegienii ne eglează! Avem ultimul atac. Se cere time-out pentru a gestiona această ultimă fază.
min 59: Incredibil! Saed apără o lovitură de la 7 metri, iar Gavriloaia înscrie rapid. Avem un gol avantaj când mai sunt mai puțin de 30 de secunde până la final
min 58:
Zulific înscrie pentru Dinamo de la 7 metri, iar norvegienii joacă acest final de meci în inferioritate
min 57:
Saed o ține pe Dinamo în joc, însă românii irosesc atacul și dau din nou șansa norvegienilor să se desprindă
min 56:
Dinamoviștii s-au grăbit, iar Elverum a profitat din plin  marcând de două ori la rând. Pe contră a înscris și Dinamo și a redus la un singur gol diferența
min 53:
Elverum înscrie mult mai ușor decât o face Dinamo. Are un gol avantaj când mai sunt 7 minute până la final
min 50:
Se merge cap la cap. Cele două defensive sunt tot mai nesigure. Contează mult cum Dinamo va gestiona fiecare atac
min 47:
Dinamo revine incredibil, ca și în prima repriză. Este 21-21, iar norvegienii joacă în inferioritate. Mai sunt 13 minute
min 43:
Dinamoviștii nu se regăsesc în această repriză, în special pivotul care n-a fost angajat absolut deloc. Elverum crește în joc și trece în avantaj de două goluri
min 37:
Dinamo e pusă sub presiune! Elverum are un început de repriză senzațional și în doar 7 minute revine de la 15-12 și conduce cu 19-18
min 34:
Început tare pentru Elverum, care reduce din diferență. A marcat de 3 ori în 4 minute. Dinamoviștii doar o dată, iar în plus joacă în inferioritate două minute
min 31: A început repriza secundă!
min 30: PAUZĂ
ÎN NORVEGIA! Dinamo este în avantaj, 15-12.
min 28:
Komogorov înscrie, dar pe repunere norvegienii înscriu rapid și reduc din nou din diferență. Dinamo are 3 goluri și atacul
min 27:
Rachetă a lui Șandru care înscrie. Șerge un adversar cu brațul cu care a aruncat, iar jucătorul norvegian e căzut, plin de sânge, având nasul spart
min 25:
Gol Dinamo, gol Komogorov. Dinamo joacă incredibil în Norvegia, iar Saed este imperial. După 10 minute slabe, portarul lui Dinamo reușește paradă după paradă.
min 24:
Gavriloaia a finalizat superb o aeriană și o aduce pe Dinamo în avantaj. Două goluri înscrise de dinamoviști în inferioritate. Pe contră Elverum greșește și dinamoviștii se pot desprinde
min 23:
Acatrinei înscrie când Dinamo era în inferioritate, însă Westby marchează imediat pe contraatac. E 10-10
min 22:
Norvegienii revin pe tabelă, chiar dacă Saed a mai avut două parade. Totuși dinamoviștii se grăbesc în atac și ratează atac după atac
min 20:
Saed și-a intrat în mână. Paradă după paradă pentru portarul lui Dinamo. Mousavi a fost însă eliminat două minute, însă dinamoviștii au atacul și pot mări avantajul
min 18:
Gavriloaia ajunge pe semicercul advers după un contraatac rapid și înscrie pentru Dinamo
min 16:
Komogorov aruncă, dar portarul norvegienilor respinge. Sandell marchează apoi pentru Elverum care este în avantaj
min 15:
Două parade fabuloase ale lui Saed care păstrează egalitatea pe tabelă și îi dă șansa lui Dinamo să treacă din nou în avantaj. Au fost primele intervenții ale portarului dinamovist
min 12:
Savenco înscrie pentru Dinamo și restabilește egalitatea. Pe contraatac Elverum comite dublu dribling, iar Gavriloaia înscrie imediat și o aduce pe Dinamo în avantaj pentru prima dată
min 11:
Westby înscrie de la 7 metri pentru Elverum. Dinamoviștii joacă în inferioritate 10 minute
min 10:
Komogorov marchează frumos cu o aruncare foarte puternică, cu pământul, iar apoi Zulfici înscrie de la 7 metri
min 9:
Marcăm de la 7 metri, însă e nevoie și de o defensivă mai sigură pentru a putea reveni în joc.
min 8:
Negru ratează singur cu portarul norvegienilor și din nou Elverum iese puternic și înscrie.
min 7:
Unghi minim pentru Nicușor Negru, care înscrie un gol magnific și sparge gheața pentru Dinamo. Pe contraatac Elverum marchează iar cu o aruncare în forță de pe 9 metri
min 5:
Start dezastruos pentru români. Elverum are 2-0, dinamoviștii nu sunt deloc lucizi în fața porții
min 4:
Norvegienii au început mai sigur, dinamoviștii se precipită în atac. Elverum a punctat prima în acest meci.