SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO Ca în zilele bune » CSM București se impune la Odense, cu o prestație colosală a Cristinei Neagu! „Tigroaicele”, pe loc de „sferturi”

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 octombrie 2022 18:42 / Actualizat duminica, 09 octombrie 2022 18:43

CSM București a câștigat deplasarea contra danezelor de la Odense, scor 31-27, și rămâne neînvinsă în grupa A din Liga Campionilor la handbal feminin. Cristina Neagu (34 de ani) a făcut cel mai bun meci din acest sezon!

CSM București nu s-a lăsat mai prejos decât rivala Rapid, victorioasă astăzi în fața lui Esbjerg, scor 34-32. Elevele lui Adrian Vasile au preluat conducerea din primul minut. Defensiva a funcționat excelent, cu portărița Marie Davidsen în zi de grație, dar adevăratul MVP al meciului a fost Cristina Neagu.

Cristina Neagu, colosală în Odense - CSM București

Interul stânga a șters prestația modestă de runda trecută, doar două reușite contra lui Brest, și a explodat în Polivalenta din Odense. A punctat din toate pozițiile, inclusiv o reușită din extrema dreaptă, un total de 10 goluri din 11 aruncări încercate!

Danezele au strâns jocul la jumătatea reprizei secunde, s-au apropiat la un singur gol, dar un time-out cerut de Adi Vasile a liniștit finalul. Extremele au intrat și ele în acțiune pe final, iar Pintea a dominat semicercul.

Celelalte reușite ale „tigroaicelor” au fost semnate de: Arntzen (4), Sudakova (4), Zaadi (3), Omoregie (2), Crina Pintea (2), Dembele (2), Aune (1) și Niakate (1).

CSM București, pe loc de „sferturi” în grupa A din Liga Campionilor

CSM București obține a 3-a victorie în grupa A din Liga Campionilor și împarte poziția de lider cu nemțoaicele de la Bietigheim, ambele cu câte 7 puncte. Primele două clasate merg direct în sferturile de finală, următoarele 4 se duc în „optimi”.

8. Most0

*primele două clasate merg direct în „sferturi”, iar cele de pe locurile 3-6 în play-off-ul pentru „sferturi” Etapa a 4-a, 9 octombrie: Brest-Banik Most, Biethigheim-Vipers, Odense-CSM București, Krim- FTC

FINAL » Odense - CSM București 27-31

S-a terminat meciul!
min. 59: Crina Pintea înscrie al doilea gol din acest meci. 26-30
min 53: Neagu se apără excelent și scoate o forțare în atac. 22-25
min. 51: Continuă meciul colosal al lui Neagu, al 11-lea gol! 21-24
min. 45: Davidsen are încă o paradă extraordinară. Sudakova fructifică pe contraatac. 18-21
min. 40: Neagu înscrie și din extrema dreaptă! A ajuns la 8 goluri din 9 aruncări. 16-20
min. 38: Încă o aruncare devastatoare a Cristinei Neagu. 16-19
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! CSM București conduce cu 16-13!
min. 27: Zaadi aruncă de la șold și înscrie spectaculos. 12-15

min. 25: Adi Vasile cere time-out, nemulțumit de cele două mingi consecutive pierdute în atac. 11-13
min. 19: Greșeli pe faza de construcție, iar Odense strânge diferența. 8-11
min. 13: Neagu e fără greșeală astăzi! 4-9
min. 8: Cristina Neagu pătrunde devastator, doboară două adversare și înscrie. 0-5
min. 6: Cristina Neagu înscrie primul gol al partidei. Danezele cer time-out. 0-4
min. 1: Omoregie deschide scorul cu o aruncare din inter dreapta. 0-1