SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA MONDIALĂ

VIDEO + FOTO Africa de Sud a eliminat țara-gazdă Franța » Încă un „sfert” dramatic la Cupa Mondială de rugby, decis de un singur punct

Articol de , - Publicat luni, 16 octombrie 2023 00:07 / Actualizat luni, 16 octombrie 2023 09:05

Africa de Sud a învins Franța, scor 29-28, și a completat „careul de ași” al Cupei Mondiale de rugby.

• Semifinala Noua Zeelandă - Argentina se joacă vineri, 20 octombrie, de la ora 22:00
  • Africa de Sud va juca în penultimul act împotriva Angliei, sâmbătă, 21 octombrie, de la ora 22:00
  • România a făcut parte din grupa B la Cupa Mondială de rugby și a părăsit competiția cu înfrângeri pe linie în duelurile cu Irlanda, Africa de Sud, Scoția și Tonga. Detalii AICI!

„Un rugby extraordinar. Nu mai am unghii, ce meci!", a spus la Radio BBC 5 Bobby Skinstad, fostul căpitan al Africii de Sud, despre prima repriză a ultimului sfert de finală al Cupei Mondiale.

Unul în care nu a fost loc de tatonări. Franța a deschis scorul după numai patru minute grație eseului lui Cyril Baille, transformat de Thomas Ramos. Prilej pentru o parte semnificativă din cei 80.000 de fani prezenți Stade de France să facă mai mult zgomot. Euforia nu a durat prea mult pentru că, în minutul 8, Kurt-Lee Arendse a marcat un eseu transformat de Manie Libbok, 7-7.

Franța - Africa de Sud, „sfert” încântător la Cupa Mondială de rugby

Echilibrul s-a menținut în următoarele douăzeci de minute Damian de Allende în minutul 18 a adus bucuria în tabară sud-africană, apoi Peato Mauvaka în minutul 22 a trimis-o în cea franceză, iar scorul era 12-12.

Festivalul eseurilor avea să mai primească două noi reușite, cel al sud-africanului lui Cheslin Kolbe (26), transformat de Manie Libbok și al francezului Cyril Baille (31), transformat de Thomas Ramos. Scorul

Ultimele secvențe ale primei reprize au fost marcate de cartonașul galben primit de Eben Etzebeth după o lovitură la cap, și astfel Springboks au evoluat în inferioritate în primele zece minute ale reprizei a doua. Scorul pauzei a fost 22-19 după ce Thomas Ramos a fructificat o lovitură de pedeapsă.

+6 FOTO

Africa de Sud a rezistat după pauză cât a fost în inferioritate, chiar dacă francezii au fost tot timpul în terenul lor.

Un moment important a avut loc în minutul 46, când Siya Kolisi, căpitanul Springboks, a fost schimbat. Kolisi a reușit să evolueze la această Cupă Mondială după o recuperare aproape miraculoasă, el suferind în luna aprilie o ruptură parțială a ligamentului încrucișat anterior de la genunchiul drept. În luna august, Kolisi a revenit pe teren și a fost selecționat pentru Cupa Mondială.

Ambele staff-uri tehnice au făcut schimbări multiple, fiind nevoie de prospețime pentru încă o repriză intensă. Tot Franța a pus primele puncte pe tabelă, ele venind tot din piciorul lui Thomas Ramos în urma unei lovituri de pedeapsă, 25-19 în minutul 54.

Africa de Sud, pentru a șasea oară în semifinale la Cupa Mondială

După ce au dominat minute bune, Springboks au fost răsplătiți, Eben Etzebeth, eseu, și Handre Pollard, transformare, au dus Africa de Sud în avantaj, 26-25, când mai erau 13 minute până la final.

Diferența a crescut, 29-25, după ce Handre Pollard a executat perfect o lovitură de pedeapsă în minutul 69. Thomas Ramos nu s-a lăsat mai prejos și a adus din nou Franța aproape 29-28 în minutul 73.

Suspansul a crescut proporțional cu timpul rămas de joc, Franța nu a mai avut forța să facă față intensității jucătorilor africani, care s-au impus cu 29-28.

Africa de Sud, triplă câștigătoare a trofeului, este pentru a șasea oară în semifinalele Cupei Mondiale unde va întâlni Anglia. Franța este eliminată pentru a patra oară în sferturi de finală după edițiile din 1991, 2015 și 2019.

FINAL. Franța - Africa de Sud 28-29

min. 40: Africa de Sud va juca 10 minute în inferioritate numerică. Etzebeth a văzut cartonașu galben. Ramos transformă lovitură de pedeapsă și stabilește scorul pauzei. 22-19

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din Franța - Africa de Sud, sfert la Cupa Mondială de rugby

+6 FOTO

min. 32: Continuă demonstrația de rugby. Baille se aruncă peste grămada spontană creată de sud-africani și reușește eseul. 19-19

min. 26: Fără cuvinte! Africa de Sud reușește eseul prin Cheslin Kolbe, după o pasă lungă cu piciorul. 12-17
min. 22: Ritm incredibil! Mauvaka aduce al patrulea eseu al sfertului de final. Spectacol la superlativ pe Stade de France. 12-12

min. 9: Kurt-Lee Arendse, protagonistul unei curse remarcabile. Eseu și pentru Africa de Sud! 7-7
min. 4: Acțiune senzațională a Franței, un mol rulant care câștigă peste 10 metri. Cyril Baille semnează eseul, unul transformat. 7-0

Echipele de start din Franța - Africa de Sud, sfert de finală la Cupa Mondială de rugby

• FRANȚA: Thomas Ramos; Damian Penaud, Gael Fickou, Jonathan Danty, Louis Bielle-Biarrey; Matthieu Jalibert, Antoine Dupont (căpitan); Cyril Baille, Peato Mauvaka, Uini Atonio; Cameron Woki, Thibaud Flament; Anthony Jelonch, Charles Ollivon, Gregory Alldritt
  • Rezerve: Pierre Bourgarit, Reda Wardi, Dorian Aldegheri, Romain Taofifenua, Francois Cros, Sekou Macalou, Maxime Lucu, Yoram Moefana

• AFRICA DE SUD: Damian Willemse; Kurt-Lee Arendse, Jesse Kriel, Damian de Allende, Cheslin Kolbe; Manie Libbok, Cobus Reinach; Steven Kitshoff, Mbongeni Mbonambi, Frans Malherbe; Eben Etzebeth, Franco Mostert; Siya Kolisi (căpitan), Pieter-Steph Du Toit, Duane Vermeulen
  • Rezerve: Deon Fourie, Ox Nche, Vincent Koch, RG Snyman, Kwagga Smith, Faf de Klerk, Handre Pollard, Willie Le Roux

Programul „sferturilor” Cupei Mondiale de rugby:

• Țara Galilor - Argentina » 17-29
  • Irlanda - Noua Zeelandă » 24-28
  • Anglia - Fiji » 30-24
  • Franța - Africa de Sud (15 octombrie, ora 22:00, Paris)

Francezii de la L'Equipe au fost uluiți după Irlanda - Noua Zeelandă: „Una dintre cele mai memorabile faze din istorie”
Irlanda - Noua Zeelandă
Toți ochii pe prințesă » Prezență răvășitoare în tribune la Anglia - Fiji, „sfertul” Cupei Mondiale de rugby
CUPA MONDIALĂ

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”