SPORTURI  »  SNOOKER  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE SNOOKER

Șocul primului tur din Campionatul Regatului Unit la snooker: Mark Selby, eliminat: "Am făcut un joc de c***t" + Toate rezultatele

Articol de GSP - Publicat luni, 03 decembrie 2018 17:25

Al doilea ca importanță după Campionatul Mondial, trofeul Regatului Unit la snooker a ajuns în cea de-a doua săptamană, după 2 tururi încărcate de surprize: 2 dintre primii 4 favoriți au fost deja eliminați.

Șocul primului tur a fost de departe eliminarea locului 3 din clasamentul mondial, Mark Selby, de către James Cahill, scor 6-3. Acesta din urmă era un jucător fără clasament (semi-amator) cotat cu a 126-a șansă la trofeu, din 128 de participanți. BBC a vorbit despre „unul dintre cele mai mari șocuri din istoria recentă”, Selby caracterizându-și dur jocul prestat: „de c***t”.

Tot în prima runda a fost eliminat cu 6-3 și Shawn Murphy (nr. 9 mondial), de către locul 124, Chen Feilong.

Alte rezultate surprinzătoare:
Ryan Day (nr. 12) 2-6 Joe O'Connor (nr. 121)
Jones Jak (nr. 102) 6-5 Ricky Walden (nr. 30)

Cel de-al doilea tur a adus eliminarea unui alt mare favorit: John Higgins (nr. 4). Scoțianul a pierdut în joc decisiv, 6-5, cu conaționalul său Alan McManus (nr. 64). Higgo chiar a condus cu 5-3, însă a pierdut un meci în care nu a reușit nici măcar un break de peste 50 de puncte.

Restul favoriților au supraviețuit, Roonie O'Sullivan (după victoria în decisiv cu Ken Doherty), Mark Williams (6-0 cu Daniel Wells) și Judd Trump (6-5 cu Dominic Dale) fiind prezenți la startul ultimelor 7 zile de competiție. În acest tur 3, capetele de afiș sunt meciurile între Ali Carter (nr. 18) și Stephen Maguire (nr. 15) și între foștii campioni mondiali Neil Robertson (nr. 10) și Graeme Dott (nr. 23).