SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2018

AUSTRALIAN OPEN Irina Begu, out de la Australian Open » A pierdut meciul după ce a ratat trei șanse de set

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 ianuarie 2018 08:34

Irina Begu, locul 40 WTA, a fost eliminată în turul II la Australian Open, după ce a fost învinsă în două seturi de croata Petra Martic, locul 81 WTA, scor 4-6, 6-7.

Begu nu a mai repetat evoluția excelentă din turul I, contra Ekaterinei Makarova. În primul set, Irina Begu a fost condusă cu 4-2, a salvat trei mingi de set și a făcut un break, dar la 5-4 pentru Martic și-a cedat încă o dată serviciul și a pierdut setul.

În partea a doua, Begu a fost cea care a vut 4-2 și 6-5, ratând trei mingi de set, iar Martic s-a impus categoric în tie-break, la 3, asigurându-și calificarea în turul III.

Pentru performanța de la Austarlian Open, Irina Begu va încasa aproximativ 62.000 de euro. După eliminarea Irinei, România mai are 3 reprezentate la Australian Open, Simona Halep, Sorana Cîrstea și Ana Bogdan, care vor juca joi.

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”