SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2018

AUSTRALIAN OPEN Meci uluitor la Australian Open: s-a terminat 12-10 în decisiv! Alte rezultate interesante de pe tabloul masculin

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 ianuarie 2018 09:36

Croatul Ivo Karlovic s-a calificat în turul III la Australian Open după un meci uluitor cu japonezul Yuichi Sugita, locul 41 WTA, scor 7-6, 6-7, 7-5, 4-6, 12-10.

Partida a fost cea mai lungă de la această ediție, durând 4 ore și 37 de minute. Meciul a fost unul extrem de echilibrat, fiind doar trei break-uri în cele 70 de game-uri jucate.

În primele două seturi, niciun jucător nu și-a pierdut serviciul, în timp ce în setul trei, Karlovic a făcut un break, la 6-5. Sugita a făcut singurul break, la 5-4 în setul 4. În setul decisiv, care a durat o oră și 16 minute, cei doi jucători au mers cap la cap până la 10-10, cand Karlovic a făcut break-ul decisiv și a servit cu succes pentru a câștiga meciul.

Un alt meci dramatic a fost cel dintre Denis Shapovalov, locul 50 ATP, și Jo-Wilfried Tsonga, locul 15 ATP, câștigat de francez în cinci seturi, scor 3-6, 6-3, 1-6, 7-6, 7-5.

Gilles Muller a câștigat și el în cinci seturi, 7-5, 6-4, 6-7, 3-6, 6-2, în fața lui Malek Jaziri. Gilles Simon a abandonat în setul doi al meciului cu Pablo Carren-Busta, după ce pierduse primul set.

Croatul Marin Cilic, locul 6 ATP, l-a încins în trei seturi pe Joao Sousa, locul 70 ATP, scor 6-1, 7-5, 6-2.