SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Înlocuitorul lui Djokovic, eliminat în turul I de la Australian Open! Înfrângere în 3 seturi

Salvatore Caruso,  eliminat în turul I de la Australian Open // FOTO: Guliver/GettyImages
Salvatore Caruso, eliminat în turul I de la Australian Open // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 17 ianuarie 2022 11:11 / Actualizat luni, 17 ianuarie 2022 11:16

Italianul Salvatore Caruso (150 ATP, 29 de ani), cel care l-a înlocuit pe Novak Djokovic (1 ATP, 34 de ani) pe tabloul masculin de la Australian Open, a pierdut încă din primul tur al competiției.

Caruso a fost învins în minimum de seturi de compatriotul lui Djokovic, sârbul Miomir Kecmanovic (77 ATP, 22 de ani), scor 4-6, 2-6, 1-6.

Se întoarce în Australia înainte de 2025?! Prim-ministrul îi dă speranțe lui Djokovic: „Are oportunitatea asta”
AUSTRALIA

Înlocuitorul lui Djokovic, eliminat în turul I de la Australian Open

Caruso, care s-a aflat la a 5-a prezență pe tabloul principal la Australian Open, nu a putut să-și egaleze cel mai bun rezultat, turul 2 în 2021, și a pierdut rapid, la capătul unui meci care a durat 1 oră și 57 de minute.

În primul set, cei doi jucători au mers cap la cap până la 4-4, fiecare reușind câte un break. De la acest scor, sârbul a forțat, a câștigat două game-uri și a triumfat în set cu 6-4. În actul secund, Kecmanovic a condus cu 4-1, scor la care Caruso a făcut un break. Italianul nu a avut forța să revină, iar sârbul a câștigat setul cu 6-2.

Setul al treilea a fost la discreția lui Kecmanovic. Caruso a condus cu 1-0, dar sârbul a controlat jocul ulterior. A luat 6 game-uri la rând, 3 pe serviciul italianului, și a obținut calificarea în turul 2.

Pentru Miomir Kecmanovic urmează un duel cu învingătorul meciului Mikhail Kukushkin –Tommy Paul.

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping