SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN // Thriller-ul Halep - Davis le întrece pe toate: "A fost singurul pe care l-am jucat așa!" » Bătăliile epice ale Simonei

Simona Halep a dat totul în confruntarea-maraton cu Lauren davis de la Melbourne // FOTO: Guliver/ Getty Images +2   FOTO

Articol de , - Publicat duminica, 21 ianuarie 2018 11:49

În cariera sa în circuitul WTA, Simona Halep a avut 23 de meciuri cu set decisiv lung, câștigând 14. Cel de la Australian Open cu Lauren Davis, 15-13 în decisiv, le întrece însă pe toate.

Fighter Girl. Așa a fost supranumită românca în 2015, după ce a câștigat două meciuri aspre la US Open 2015, cele cu Lisicki și Azarenka, atingând semifinalele. Nu au fost rarități, dimpotrivă, Simona și-a arătat puterea de luptă și înainte, dar și după, în partide care au ajuns în set decisiv, îmbibate de dramă și efort. Pe unele și le-a adjudecat, pe altele nu. Pe unele le-a întors, în altele a fost ea victima revenirii adversarei.

Dintre toate acestea însă, începând cu 2010, anul primelor participări în turnee WTA, cele care au avut set decisiv prelungit sunt poate mai puține decât s-ar fi așteptat. Un epic precum cel de sâmbătă, de la Melbourne, nu exista, asta și datorită disputării tie-break-ului în setul al treilea în concursurile WTA. Un act hotărâtor de la 8-6 în sus nu era posibil decât în trei turnee de Mare Șlem. Și, până la urmă, s-a întâmplat.

"Am continuat să cred"

"A fost, cu siguranță, un meci foarte dur. Singurul de până acum pe care l-am jucat astfel", răspundea Halep la prima întrebare a conferinței de presă. Nu doar pentru că a durat 3 ore și 44 de minute, ci și pentru că decisivul s-a dus la 15-13 și pentru că a salvat 3 mingi de meci la 11-10 pentru adversară!

"Am fost condusă cu 40-0 pe serviciul meu. Nu a fost ușor, dar am continuat să joc. Am continuat să cred că nu s-a terminat, chiar dacă ea era la conducere", a adăugat Simona.

Un meci epic, care a stors-o de energie. Nu doar pe ea, ci și pe adversară. Un meci terminat cu rezervele la minimum, abia ajungând pentru câțiva pași, un salut și un zâmbet.

"Am dat totul și sunt mândră că am putut sta acolo și câștiga. Nu a fost ușor deloc, ea a jucat grozav", a spus liderul WTA, lăudând-o pe Lauren Davis. "Cred doar că a fost rău pentru echipa mea. Au suferit, dar au rămas acolo la fiecare punct, m-au sprijinit nebunește. Apreciez asta".

Și un gând din cele care vin din rutină, din convingerea că lucrurile mărunte ajută: "La 13 egal, când am luat game-ul, mi-am spus că e numărul meu norocos. Și că vor fi două la rând". Așa a fost.

Ce a fost înainte

Această partidă maraton marchează un "înainte" și un "după" în cariera româncei. "Atât de multe premiere...", remarca și ea. Inclusiv meciul de la Melbourne, ea a disputat 23 în care s-a ajuns la decisiv cu prelungiri. A câștigat 14 și a pierdut 9, ceea ce înseamnă un bilanț pozitiv.

Câteva dintre meciurile pe muchie disputate din 2010 încoace au avut semnificația lor distinctă, la momentul respectiv. Să trecem, pe scurt, prin unele dintre ele. Sau să remarcăm anumite lucruri.

• Cele mai strânse confruntări anterioare au fost cele încheiate cu tie-break, pierdut la 6, în două rânduri. Aparțin perioadei dinainte de explozia Simonei în circuit, petrecută începând cu primăvara lui 2013
  • Dintre cele 23, doar 3 au fost în turnee de Mare Șlem, US Open 2010 și Australian Open 2012 pierdute, Australian Open 2018 câștigat, cel mai dramatic
  • În 2012, la Madrid, în unica ediție disputată pe zgură albastră, Halep a întâlnit-o în primul tur pe Venus Williams. După un prim set pierdut, a revenit, a trimis meciul într-un decisiv strâns, cedat în tie-break la 6. Unul dintre acele meciuri după care a plâns aprig în vestiar, tocmai pentru că fusese foarte aproape de a-l câștiga, și în fața unei adversare ilustre
  • O singură dată a avut două asemenea meciuri pe parcursul unui turneu. S-a întâmplat la Miami 2013, când a trecut în primele două tururi de Lisicki și Paszek, de fiecare dată cu 7-5 în setul al treilea
  • În 2013, a făcut la Roma turneul care a propulsat-o în atenția generală și, mai ales, i-a dat doza de încredere necesară în fazele incipiente ale ascensiunii. În afara victoriei la Radwanska, pentru calificarea în semifinale a întrecut-o pe Jankovici cu 7-5 în decisiv, meci de luptă și reală tărie morală
  • La Doha 2014, a avut un prim tur infernal cu Kaia Kanepi. Nu a jucat fluent, în fața unei adversare de forță, dar s-a agățat și a luptat. A fost unul dintre puținele meciuri, probabil chiar primul, în care l-a chemat pentru sfaturi pe antrenorul de atunci, Wim Fissette. Și s-a impus cu 7-6 (1)
  • În același an, la Beijing, în doar al doilea turneu jucat după un US Open nereușit, a dus o bătălie crâncenă cu Andrea Petkovic în "optimi". 7-6(4) 5-7 7-6(1) a fost scorul final al unei dispute istovitoare, care i-a adus o accidentare la coapsă, dar și încrederea necesară pentru prima participare la Turneul Campioanelor de la Singapore. Unde a ajuns în finală
  • La Dubai 2015 și-a luat o revanșă în fața Ekaterinei Makarova, cea care o învingea cu 6-4, 6-0 în "sferturile" de la Australian Open. După acel meci și-a promis că nu va mai renunța ușor, nu se va mai preda, iar la Dubai a pus în practică. Era condusă în decisiv, rusoaica a servit pentru meci, dar Simona a întors și a câștigat cu 7-5
  • Wuhan 2015 e însă o amintire negativă. Prima dată când experimenta o revenire masivă a adversarei. A condus-o pe Johanna Konta cu 5-1 în decisiv, însă britanica, pe atunci mai puțin cunoscută, a reușit să se mobilizeze și să se impună cu 7-5. "E prima dată când mi se întâmplă, presupun că face parte din experiența pe care o acumulez", a spus Halep la momentul respectiv
  • Anul trecut, la Madrid, unde a cucerit titlul pentru a doua oară consecutiv, a trecut printr-un meci la limită cu Roberta Vinci în turul secund. Într-o zi nu prea bună, din nou a tras de ea, a venit de departe și a schimbat soarta unei partide în care adversara a servit pentru victorie.

Poate că Melbourne 2018 e doar un prim meci epic, atât de lung și de complex. Poate că vor urma altele, de 8-6, 12-10 sau chiar mai mult. Un lucru e sigur însă, nici Simona, nici multă lume, apropiați, fani, amatori de statistici, nu vor uita partida cu Lauren Davis.

Click pe imagine pentru zoom!

• Luni dimineață, după ora 08:00, Simona Halep se duelează în optimile de finală de la Australian Open cu japoneza Naomi Osaka (20 de ani, 72 WTA). Partida va fi liveTEXT pe GSP.RO și în direct la Eurosport