SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

Înfrângere dureroasă pentru Carlos Alcaraz la Monte Carlo » Puștiul-minune a fost eliminat după un „thriller” de 3 ore

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 aprilie 2022 15:05 / Actualizat miercuri, 13 aprilie 2022 16:26

Carlos Alcaraz (18 ani, 11 ATP) a fost învins de Sebastian Korda (21 ani, 42 ATP), scor 6-7 (2), 7-6 (5), 3-6, în turul doi al turneului Masters de la Monte Carlo.

După ce în urmă cu 10 zile, Alcaraz a câștigat turneul de la Miami, noua senzație din circuitul ATP nu a mai avut o prestație la fel de convingătoare. Sebastian Korda, un alt tânăr de perspectivă, a prins o zi foarte bună și a reușit să producă surpriza.

Lovitură de maestru încercată de Simeone » Vrea să își completeze atacul cu un superstar din Serie A
ATLETICO MADRID

Carlos Alcaraz, eliminat în turul secund la Monte Carlo

Deși era considerat mare favorit înainte de meci, spaniolul a avut parte de un început foarte dificil. Korda a reușit să se distanțeze la 4-2 în primul set. Alcaraz și-a revenit pe final, trimițând primul act în tiebreak, dar acolo tot americanul a fost mai inspirat.

Setul doi a fost la fel de echilibrat, prelungirile fiind necesare pentru a decide câștigătorul său. De această dată, Alcaraz a câștigat punctele importante și a reușit să trimită meciul în „decisiv”.

Ibericul a continuat să fie jucătorul mai bun și în setul trei, distanțându-se la 2-0. Din acel moment însă, jocul tânărului de 18 ani nu a mai avut răspuns împotriva lui Korda. Alcaraz a mai câștigat un singur game, iar americanul a pus capăt unui „thriller” de 3 ore și 4 minute, scor 7-6 (2), 6-7 (5), 6-3.

Pentru american urmează un duel în turul 3 cu câștigătorul meciului dintre Marin Cilic (33 ani, 22 ATP) și Taylor Fritz (24 ani, 13 ATP).

VIDEO Meciul care a băgat-o pe Simona Halep în depresie: „Mă trezeam plângând în timpul nopții. Nu mă puteam bucura de nimic”

VIDEO Novak Djokovic, învins și plin de nervi la primul meci pe zgură din 2022: „Taci!”

Diana Bulimar, interviu fără secrete: „Eu țip și urlu în sală, fără militărie nu se poate, pe copii îi fură peisajul” + experiența America Express și pasiunea ședințelor foto: „Exprim prin imagini ceea ce simt”
Gimnastica

Mihaela Buzărnescu, fără rezerve la Open GSP: „O singură colegă mi-a dat un mesaj, în tenis trebuie să te păzești de dezamăgiri”

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”