Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   WTA ROMA

De neoprit! Simona Halep e în semifinale la Roma, după un meci dominat categoric » Pe cine poate întâlni în penultimul act

Vineri, 19 Mai 2017

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului Premier 5 de la Roma, după victoria categorică obținută în fața estonei Anett Kontaveit.

Halep s-a impus în minimum de seturi, scor 6-2, 6-4, la capătul unei dispute care a durat o oră și 22 de minute.

Halep a dominat categoric primul set, pe care l-a câștigat cu 6-2, după doar 35 de minute. Simona a surclasat-o pe estonă, reușind să câștige de nu mai puțin de trei ori pe serviciul acesteia.

Românca a pornit lansat și în setul secund, dar, pe măsură ce meciul avansa, Kontaveit a reușit să mai echilibreze partida. Estona s-a apropiat la un singur game de Halep, dar reprezentanta noastră a rămas stăpână pe situație și și-a făcut de fiecare dată serviciul până la final.

În semifinale, Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Daria Gavrilova și Kiki Bertens, programată azi, de la ora 15:45.

În cealaltă semifinală se vor întâlni câștigătoarea meciului Plíšková - Svitolina cu învingătoarea din partida V. Williams - Muguruza.

Desfășurarea liveTEXT a partidei

6-4, Game, Set, Meci Halep! Simona își face serviciul și închide setul, după un game presărat de lovituri de excepție reușite de ambele jucătoare! Halep merge în semifinale la Roma!

5-4, Game Kontaveit! Simona se dovedește neinspirată în unele schimburi, astfel că estona își face serviciul. Totuși, Halep va servi pentru a închide meciul
5-3, Game Halep!
Românca reușește să-și facă serviciul, salvând și o minge de break a adversarei. Kontaveit va servi pentru a rămâne în partidă!
4-3, Game Kontaveit! Anett își face serviciul, ajutată și de câteva lovituri nesigure ale Simonei, și se apropie la un singur game de româncă. Halep va urma la serviciu
4-2, Break Kontaveit! Estona reușește să-și ridice nivelul jocului în acest game și câștigă pe serviciul Simonei
4-1, Game Halep! Românca reușește un nou break, iar soarta meciului este scrisă. Estona nu reuește să blocheze jocul inteligent al Simonei, care joacă din ce în ce mai bine
3-1, Game Halep! Simona își face serviciul la 15 și se îndreaptă cu pași repezi de victorie.
2-1, Game Kontaveit! Estona salvează o minge de break a Simonei și reduce din diferență
2-0, Game Halep! Românca se distanțează și în setul secund, reușește un game solid și se distanțează
1-0, Break Halep! Început perfect al Simonei, care reușește să înceapă setul secund cu break

A început setul secund, cu estona la serviciu

6-2, Game, Set Halep! Simona fructifică cea de-a treia minge de set și închide manșa!

5-2, Game Kontaveit! După un game foarte disputat, Kontaveit își face serviciul, la capătul unui game în care a salvat și o minge de set a Simonei. Halep va servi pentru a închide primul set
5-1, Game Halep! Românca joacă impecabil, reușește o serie superbă de lovituri direct câștigătoare și duce scorul la 5-1
4-1, Break Halep! Simona câștigă din nou pe serviciul estonei, la capătul unui game extrem de disputat
3-1, Break Kontaveit! Estona a jucat mai bine în acest game, a reușit câteva lovituri frumoase și, pe fondul unei mici relaxări a Simonei, a reușit break-ul
3-0, Break Halep! Start lansat al româncei, care realizează un nou break. Kontaveit joacă modest până acum și greșete mult, în timp ce Simona pune toate mingile în teren
2-0, Game Halep! Românca își face cu ușurință serviciul și își mărește avantajul, părând în controlul total al partidei
1-0, Break Halep! Românca începe excelent meciul, câștigând pe serviciul estonei

A început partida, Kontaveit servește prima!