SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

De neoprit! Simona Halep e în semifinale la Roma, după un meci dominat categoric » Pe cine poate întâlni în penultimul act

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 mai 2017 09:37

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului Premier 5 de la Roma, după victoria categorică obținută în fața estonei Anett Kontaveit.

Halep s-a impus în minimum de seturi, scor 6-2, 6-4, la capătul unei dispute care a durat o oră și 22 de minute.

Halep a dominat categoric primul set, pe care l-a câștigat cu 6-2, după doar 35 de minute. Simona a surclasat-o pe estonă, reușind să câștige de nu mai puțin de trei ori pe serviciul acesteia.

Românca a pornit lansat și în setul secund, dar, pe măsură ce meciul avansa, Kontaveit a reușit să mai echilibreze partida. Estona s-a apropiat la un singur game de Halep, dar reprezentanta noastră a rămas stăpână pe situație și și-a făcut de fiecare dată serviciul până la final.

În semifinale, Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Daria Gavrilova și Kiki Bertens, programată azi, de la ora 15:45.

În cealaltă semifinală se vor întâlni câștigătoarea meciului Plíšková - Svitolina cu învingătoarea din partida V. Williams - Muguruza.

Desfășurarea liveTEXT a partidei

6-4, Game, Set, Meci Halep! Simona își face serviciul și închide setul, după un game presărat de lovituri de excepție reușite de ambele jucătoare! Halep merge în semifinale la Roma!

5-4, Game Kontaveit! Simona se dovedește neinspirată în unele schimburi, astfel că estona își face serviciul. Totuși, Halep va servi pentru a închide meciul
5-3, Game Halep!
Românca reușește să-și facă serviciul, salvând și o minge de break a adversarei. Kontaveit va servi pentru a rămâne în partidă!
4-3, Game Kontaveit! Anett își face serviciul, ajutată și de câteva lovituri nesigure ale Simonei, și se apropie la un singur game de româncă. Halep va urma la serviciu
4-2, Break Kontaveit! Estona reușește să-și ridice nivelul jocului în acest game și câștigă pe serviciul Simonei
4-1, Game Halep! Românca reușește un nou break, iar soarta meciului este scrisă. Estona nu reuește să blocheze jocul inteligent al Simonei, care joacă din ce în ce mai bine
3-1, Game Halep! Simona își face serviciul la 15 și se îndreaptă cu pași repezi de victorie.
2-1, Game Kontaveit! Estona salvează o minge de break a Simonei și reduce din diferență
2-0, Game Halep! Românca se distanțează și în setul secund, reușește un game solid și se distanțează
1-0, Break Halep! Început perfect al Simonei, care reușește să înceapă setul secund cu break

A început setul secund, cu estona la serviciu

6-2, Game, Set Halep! Simona fructifică cea de-a treia minge de set și închide manșa!

5-2, Game Kontaveit! După un game foarte disputat, Kontaveit își face serviciul, la capătul unui game în care a salvat și o minge de set a Simonei. Halep va servi pentru a închide primul set
5-1, Game Halep! Românca joacă impecabil, reușește o serie superbă de lovituri direct câștigătoare și duce scorul la 5-1
4-1, Break Halep! Simona câștigă din nou pe serviciul estonei, la capătul unui game extrem de disputat
3-1, Break Kontaveit! Estona a jucat mai bine în acest game, a reușit câteva lovituri frumoase și, pe fondul unei mici relaxări a Simonei, a reușit break-ul
3-0, Break Halep! Start lansat al româncei, care realizează un nou break. Kontaveit joacă modest până acum și greșete mult, în timp ce Simona pune toate mingile în teren
2-0, Game Halep! Românca își face cu ușurință serviciul și își mărește avantajul, părând în controlul total al partidei
1-0, Break Halep! Românca începe excelent meciul, câștigând pe serviciul estonei

A început partida, Kontaveit servește prima!