SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Emma Răducanu, încă o înfrângere dureroasă » A fost eliminată de la Indian Wells, după un „thriller” de aproape 3 ore

Emma Răducanu (19 ani, 13 WTA) a fost eliminată în turul trei de la Indian Wells, după ce a fost învinsă de croata Petra Martic (31 ani, 79 WTA), scor 7-6 (3), 4-6, 5-7.

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 martie 2022 21:56 / Actualizat duminica, 13 martie 2022 23:14

Deși favorită înainte de meciul cu Martic, luând în considerare și diferența considerabilă din clasamentul WTA, jocul s-a dovedit a fi unul extrem de complicat pentru Emma.

Emma Răducanu, înfrângere dureroasă la Indian Wells

Meciul a fost unul echilibrat încă de la început, dar nu pentru că cele două tenismene au oferit siguranță pe propriul serviciu, ba dimpotrivă. Fiecare jucătoare a reușit break-ul de mai multe ori, ducând primul set până în tie-break. Acolo însă, Emma Răducanu a fost mai inspirată și a pus punct unui prim act care a durat o oră și două minute.

Lucrurile păreau că se îndreaptă spre o victorie a Emmei, mai ales că în setul secund a fost prima care a reușit break-ul. Totuși, sportiva din Croația a continuat să atace, și-a ridicat nivelul de joc și a revenit în meci. Mai mult decât atât, la scorul de 5-4 pentru Martic, croata a reușit un nou break, închizând astfel setul doi, scor 6-4.

Echilibrul s-a păstrat și în setul decisiv. Chiar dacă Emma a câștigat pe serviciul adversarei la scorul de 4-4, având oportunitatea de a servi pentru victorie, câștigătoarea din 2021 de la US Open nu s-a regăsit.

Martic a reușit imediat re-break-ul și apoi a câștigat și următoarele game-uri. După 2 ore și 49 de minute de la primul schimb, tabela indica un 6-7 (3), 6-4, 7-5, în favoarea lui Martic.

VIDEO „Ești praf!” » Jignită la Indian Wells, Naomi Osaka a început să plângă: „Dați-mi microfonul!”

Rafael Nadal s-a retras de la Miami: „Riscam să fie finalul pentru mine”

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping