SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2018

FOTO Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în turul I la Australian Open de Caroline Wozniacki

Articol de - Publicat luni, 15 ianuarie 2018 11:26

Mihaela Buzărnescu, locul 44 WTA, a fost eliminată în turul I la Australian Open, de Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, scor 2-6, 3-6. Românca va primi un cec de aproximativ 33.000 de euro și 10 puncte în clasament.

Mihaela Buzărnescu a avut și momente de joc excelente, cu lovituri foarte bine plasate, dar Caroline Wozniacki a profitat de ezitările româncei și a reușit să se impună.

În primul set, Wozniacki a condus cu 2-0, dar Buzărnescu a revenit și egalat la 2. De acolo, daneza a avut o serie de patru game-uri la rând și a câștigat setul.

Setul doi a început la fel, cu Wozniacki conducând cu 2-0. Mihaela Buzărnescu a luat trei game-uri la rând. Imediat, daneza a ridicat nivelul jocului și a câștigat setul și meciul, 6-3.

FINAL // Mihaela Buzărnescu - Caroline Wozniacki 2-6, 3-6

MECI WOZNIACKI: Caroline Wozniacki a servit bine și a câștigat setul, 6-3, și meciul.

Break Wozniacki, 3-5: Daneza are din nou o serie excelentă. A mai făcut un break și va servi pentru a câștiga meciul.
Game Wozniacki, 3-4:
Caroline trece din nou în avantaj. Mihaela a făcut  două greșeli în startul game-ului, de care a profitat daneza. Game-urile sunt în continuare echilibrate, se joacă la limită și schimburile sunt foarte intense
Break Wozniacki, 3-3:
Daneza egalează și face un nou break. Game-ul a fost unul spectaculos, dar Buzărnescu a fost ezitantă în momentele decisive
Break Buzărnescu, 3-2:
Românca trece pentru prima dată în avantaj! După ce a ratat o minge de break, Mihaela a revenit și a fructificat a doua șansă, profitând de o greșeală neforțată a danezei
Game Buzărnescu, 2-2:
Mihaela egalează. Românca a fost foarte sigură pe ea în acest game și a servit perfect, Wozniacki nereușind să returneze periculos
Break Buzărnescu, 1-2:
La fel ca în primul set, Mihaela face imediat un break. A câștigat la 0 pe serviciul danezei și are șansa de a egala scorul
Break Wozniacki, 0-2:
Daneza se distanțează rapid în startul setului secund. A făcut un break și preia conducerea
Game Wozniacki, 0-1:
Caroline trece în avantaj. Buzărnescu a fost la conducere, dar a făcut trei greșeli neforțate și i-a permis danezei să câștige game-ul.

A început setul doi. Wozniacki servește prima

SET Wozniacki, 2-6: Caroline Wozniacki a luat primul set. A mai făcut un break, returnând excelent și a ajuns la patru game-uri la rând câștigate.

Game Wozniacki, 2-5: Daneza câștigă din nou în game-ul de serviciu, deși Mihaela a început bine și a avut câteva lovituri bune. Când este agresivă și urcă la fileu, Buzărnescu îi pune mari probleme lui Wozniacki
Break Wozniacki, 2-4:
Caroline are din nou un avantaj de două game-uri, profitând de câteva ezitări ale Mihaelei
Game Wozniacki, 2-3:
Daneza întrerupe seria de game-uri câștigătoare ale româncei. Meciul este echilibrat, cu ritm, iar ambele jucătoare au lovituri excelente și alternează momentele în care conduc jocul
Scorul este din nou egal. Mihaela își continuă revenirea și lovește precis, bine plasat, urcă la fileu și este agresivă. Caroline are probleme în a returna mingile trimise de Buzărnescu
Mihaela revine și face break imediat. Românca a fost foarte agresivă, a urcat la fileu și a găsit unghiuri foarte bune, Wozniacki nereușind să găsească răspuns
Caroline continuă startul bun. A returnat foarte agresiv, s-a deplasat foarte bine și a returnat excelent, reușind break-ul.
Wozniacki a început bine meciul și a câștigat rapid game-ul de serviciu, preluând conducerea setului.