SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

VIDEO Iga Swiatek, ce triumf la Indian Wells! Poloneza și-a spulberat adversarele și a bifat borne impresionante

Iga Swiatek a câștigat Indian Wells, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 17 martie 2024 22:18 / Actualizat duminica, 17 martie 2024 22:48

Iga Swiatek (22 de ani, 1 WTA) a câștigat turneul de la Indian Wells de o manieră copleșitoare, după ce a învins-o în finală pe Maria Sakkari (28 de ani, 9 WTA), scor 6-4, 6-0.

Jucătoarea din Polonia a triumfat pentru a doua oară în carieră la Indian Wells și a bifat câteva borne impresionante. Swiatek nu a pierdut niciun set în cele 6 meciuri pe care le-a disputat la Indian Wells și s-a impus categoric inclusiv în marea finală.

Simona Halep, duel-șoc la revenirea în circuit: prima adversară de la Miami Open + Împotriva cui joacă Sorana Cîrstea, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian
MIAMI OPEN

VIDEO. Iga Swiatek, campioană la Indian Wells

Poloneza este a 10-a jucătoare din istorie care câștigă de două ori turneul din California. Sakkari a reușit să egaleze la 3 în primul set. Swiatek a reușit un break-ul la 5-4 și a câștigat primul set.

Sakkari s-a prăbușit în setul secund și nu a mai reușit să câștige niciun game. Mai mult decât atât, jucătoarea din Grecia a câștigat doar cinci puncte în setul doi, iar partida s-a terminat după o oră și 9 minute de joc.

Iga Swiatek, campioană la Indian Wells, foto: Imago Images

Swiatek s-a impus la Indian Wells pentru a doua oară în carieră, după triumful din 2022, atunci când a trecut tot de Maria Sakkari. Atunci, numărul 9 WTA a reușit să câștige un singur game în cel de-al doilea set.

Este a 10-a jucătoare cu două titluri la Indian Wells, după Martina Navratilova, Mary Joe Fernandez, Steffi Graf, Lindsay Davenport, Serena Williams, Kim Klijsters, Daniela Hantuchova, Maria Sharapova și Victoria Azarenka, conform Opta.

Este uimitor să revin aici. O felicit pe Maria, este una dintre jucătoarele care luptă mereu și are parte de suișuri și coborâșuri în carieră.

Dar, pentru mine mai important este modul în care te comporți în afara terenului. Ești cu adevărat una dintre cele mai amabile jucătoare. Simt că ești o persoană bună. Felicitări pentru echipa ta, sper să realizați lucruri grozave împreună.

- Iga Swiatek, pentru The Tennis Letter, după triumful de la Indian Wells.

„Ce organizație incompetentă! Veți plăti!” » Reacții furioase după ce tragerea la sorți a tabloului feminin de la Miami a fost amânată
MIAMI OPEN
Cum s-a descurcat Simona Halep în trecut la Miami, turneu la care revine de săptămâna viitoare