SPORTURI  »  TENIS  »  WTA SANKT PETERSBURG

FOTO Irina Begu - Maria Sakkari » Românca s-a oprit în semifinalele turneului de la Sankt Petersburg, după un „thriller” cu Maria Sakkari, principala favorită

Irina Begu // FOTO: Imago +17   FOTO
Irina Begu // FOTO: Imago

Articol de - Publicat sambata, 12 februarie 2022 13:00 / Actualizat sambata, 12 februarie 2022 17:04

Irina Begu (31 de ani, 56 WTA) a fost învinsă de Maria Sakkari (26 de ani, 7 WTA), în semifinalele turneului de la Sankt Petersburg, scor 4-6, 7-6 (4), 4-6

Primul set a fost unul echilibrat, mai ales în startul său. Niciuna dintre jucătoare nu s-a desprins decisiv în primele game-uri. La scorul de 4-3 pentru Sakkari însă, sportiva din Grecia a izbutit primul break al meciului.

Irina nu a cedat și a reușit imediat rebreak-ul, însă doar pentru a prelungi suspansul. Sakkari și-a ridicat nivelul de joc și a închis primul act după 53 de minute, chiar pe serviciul lui Begu.

Irina Begu a trimis meciul în decisiv

În setul secund, Begu a jucat mai bine. A încercat să controleze mai mult meciul, să lovească decisiv mai des, iar tactica a avut succes. Al doilea act a ajuns în tie-break, acolo unde Sakkari a dat semne de nesiguranță. S-a enervat, a comis multe greșeli, iar românca a trimis meciul în „decisiv”.

Sakkari, favorita turneului de la Sankt Petersburg, revenire în forță în fața lui Begu

Setul decisiv a fost de un dramatism incredibil. Irina a început foarte bine, cu break reușit repede, însă Sakkari a demonstrat de ce este principala favorită a turneului. De fiecare dată cand a fost pusă în dificultate, sportiva din Grecia a revenit și a câștigat meciul, scor 6-4, 6-7 (4), 6-4, la capătul unui „thriller” de 3 ore și 7 minute.

Irina Begu, turneu foarte bun la Sankt Petersburg

În ciuda înfrângerii, turneul făcut de Irina a fost unul foarte bun, luând în considerare și victoria impresionantă în fata Petrei Kvitova. Pentru parcursul de la acest turneu, Irina va primi un cec de 32.400 de dolari și 185 de puncte WTA.

4 semifinalea jucat Irina Begu la turnee de categorie WTA 500, două au fost la Moscova (2014 și 2017), una la Roma (2016 și una la Sankt Petersburg (2022)

FINAL » Irina Begu – Maria Sakkari 4-6, 7-6 (4), 4-6

Game, set și meci Sakkari, 4-6: Sportiva din Grecia reușește să închidă meciul, după un „thriller” de 3 ore și 7 minute

Game Sakkari, 4-5: Begu nu se regașește, comite o serie de greșeli neforțate și pierde din nou game-ul pe propriul serviciu. Sakkari este foarte aproape de finală

Game Begu, 4-4: Superb! Irina nu renunță și restabilește egalitatea. Supansul continuă în semifinala de la Sankt Petersburg

Game Sakkari, 3-4: Sportiva din Grecia demonstrază de ce este principala favorită a turneului. Punctează în momentele importante și trece din nou la conducere, după un nou game câștigat pe serviciul Irinei

Game Begu, 3-3: Irina și-a ridicat din nou nivelul de joc, face rebreak-ul și continuă să spere la un loc în marea finală de la Sankt Petersburg

Game Sakkari, 2-3: Irina nu mai lovește atât de precis ca în debutul setului decisiv, iar Sakkari profită. Face break-ul și acum va servi pentru a se distanța în „decisiv”

Game Sakkari, 2-2: Se restabilește egalitatea. Sakkari supravietuiesțe unui game foarte disputat, iar presiunea se mută acum pe Irina

Game Sakkari, 2-1: Favorita turneului recuperează imediat break-ul pierdut și va servi pentru a restabili egalitatea. Sakkari lovește mult mai agresiv acum, își asumă mai multe riscuri

Game Begu, 2-0: Begu joacă excelent în aceste momente, pune presiune pe Sakkari la fiecare punct și reușește break-ul, chiar la începutul setului decisiv

Game Begu, 1-0: Irina începe bine „decisivul” și câștigă fără emoții game-ul de pe propriul serviciu

A început setul al treilea!

Set Begu, 7-6 (4): Românca face un tie-break senzațional, controlează jocul și trimite meciul în set decisiv. Sakkari e din ce în ce mai nervoasă

4-4: Sakkari revine în tie-break. Recuperează mini-break-ul pierdut

3-1 Begu: Românca începe bine tie-break-ul și continuă să spere că va trimite meciul în set decisiv

A început tie-break-ul!

Game Begu, 6-6: Irina își păstrează calmul și trimite meciul în tie-break

Game Sakkari, 5-6: Problemele continuă pentru Irina pe serviciul adversarei. Sakkari reușește un alt game alb și e la un pas de victorie. Begu va servi din nou pentru rămânerea în meci

Game Begu, 5-5: Begu rezistă! Își câștigă serviciul si trimite setul secund în prelungiri

Game Sakkari, 4-5: Irina nu găsește soluții pe serviciul adversarei. Românca va servi acum pentru a rămâne în meci

Game Begu, 4-4: Echilibrul se menține, Irina servește bine și își adjudecă game-ul

Game Sakkari, 3-4: Favorita turneului câștigă fără mari probleme pe propriul serviciu și este la doar două game-uri distanță de finala turneului de la Sankt Petersburg

Game Begu, 3-3: Românca nu cedează și restabilește egalitatea. Meciul e unul foarte echilibrat, ambele jucătoare arătând o bună formă de joc.

Game Sakkari, 2-3: Încep să apară greșelile neforțate la Begu, iar Maria Sakkari preia pentru prima dată conducerea în setul secund

Game Sakkari, 2-2: Sportiva din Grecia lovește mult mai precis, iar Irina își pierde serviciul, după un game extrem de disputat

Game Sakkari, 2-1: În ciuda insistențelor lui Begu, Sakkari își câștigă serviciul, însă nu fără emoții. Irina joacă mai bine și are în continuare break în față

Game Begu, 2-0: Game alb pentru Irina, care confirmă break-ul reușit printr-un joc foarte solid. E mult mai sigură pe ea acum

Game Begu, 1-0: Sportiva noastră începe excelent al doilea set, făcând break-ul. De trei oportunități a avut nevoie Irina, care a pus presiune pe Sakkari și a forțat-o să greșească

A început actul secund!

Set Sakkari, 4-6: Din păcate Irina nu a găsit răspuns la forcing-ul Mariei Sakkari, iar sportiva din Grecia a izbutit un nou break, punând capăt primului set după 53 de minute

Game Begu, 4-5: Begu supraviețuiește în primul set. Numărul 7 WTA nu a reușit să închidă setul pe propriul serviciu. Irina a jucat excelent, a rezistat foarte bine în schimburi, iar sportiva din Grecia a fost cea care a greșit.

Game Sakkari, 3-5: Sportiva noastră a avut 40-0 în game, însă din acel moment nu a mai câștigat nici măcar un punct. Sakkari a forțat și a reușit break-ul.

Game Sakkari, 3-4: Principala favorită profită de greșelile Irinei și își adjudecă game-ul pe propriul serviciu. Begu a încercat să forțeze, dar fără succes

Game Begu, 3-3: Irina servește excelent și câștigă lejer game-ul pentru a restabili egalitatea în primul set

Game Sakkari, 2-3: Jucătoarea din Grecia supraviețuiește unui game foarte greu pe propriul serviciu. Irina a profitat de faptul că Sakkari a servit mai slab, a avut 3 mingi de break, dar le-a irosit

Game Begu, 2-2: Irina a avut din nou probleme la serviciu. Sakkari a forțat, a avut șansa să câștige game-ul, dar Begu a revenit și egalează scorul

Game Sakkari, 1-2: Maria e din nou în avantaj. A câștigat game-ul deși l-a început cu o dublă greșeală

Game Begu, 1-1: Irina reușește să egaleze, după un game complicat pe propriul serviciu, în care a comis și o dublă greșeală. Sakkari a condus cu 30, a avut o minge de break, dar jucătoarea noastră a rezistat și a câștigat game-ul

Game Sakkari, 0-1: Jucătoarea din Grecia a început bine partida. Ajutată de un serviciu eficient, Sakkari a controlat punctele și câștigat primul game din set.

A început meciul.  Sakkari servește prima.

„Ți-a spus cineva că numele tău înseamnă «alerg» în rusă?” » Irina Begu: „Da, știți cine? Tatăl lui Sasnovich!”

Ilie Năstase, după ce Simona Halep a renunțat la antrenori: „Trebuie lăsată”