SPORTURI  »  TENIS  »  SANKT PETERSBURG

Irina Begu și-a aflat adversara din semifinala de la Sankt Petersburg

Irina Begu
Irina Begu Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 februarie 2022 17:13 / Actualizat vineri, 11 februarie 2022 17:32

Irina Begu (31 de ani, 56 WTA) și-a aflat adversara din semifinalele turneului de la Sankt Petersburg. Sportiva română o va întâlni pe Maria Sakkari (26 de ani, 7 WTA).

Calificată în semifinale după victoria entuziasmantă cu Tereza Martincova, scor 6-4, 6-2, Irina va avea un meci dificil în semifinale, acolo unde o va întâlni pe Sakkari.

Jaqueline Cristian s-a oprit în „optimi” la Sankt Petersburg
Sankt Petersburg

Sportiva din Grecia a trecut în „sferturi” de belgianca Elise Mertens, scor 7-6 (7), 6-2.

Partida de sâmbătă va fi a treia confruntare directă dintre cele două tenismene. Până acum victoriile sunt împărțite, Irina reușind să se impună la Miami, în 2016, scor 6-1, 6-3, în timp ce Sakkari a câștigat la Seul în 2018, scor 6-3, 4-6, 6-4.

În cealaltă semifinală a turneului din Rusia se vor întâlni Ostapenko/Sasnovic - Bencic/Kontaveit.

Irina Begu, calificare fără emoții în semifinale

Begu continuă forma excelentă pe care a arătat-o la turneul din Rusia. După ce a obținut una dintre cele mai importante victorii ale carierei, în fața Petrei Kvitova, dublă campioană de Grand Slam, Irina s-a impus și în sferturile de finală. În fața ei s-a aflat tot o sportivă din Cehia, Tereza Martincova.

Meciul a fost unul echilibrat în debutul său, însă Irina a fost cea care a gestionat mai bine momentele importante. După ce și-a intrat în ritm, sportiva noastră a făcut break, profitând de oportunitatea ivită. Ajutată și de serviciu (6 ași în acest meci), a închis primul set cu scorul de 6-4, după 44 de minute.

Setul secund a fost asemănător cu primul act, tot Begu fiind cea care a profitat de șansele apărute pe serviciul adversarei. Din 3 astfel de ocazii, a fructificat două, iar meciul se îndrepta spre o victorie facilă.

De cealaltă parte, Marticova, deși a avut 4 oportunități de break, le-a ratat pe toate. Astfel, după o oră și 27 de minute, tabela a indicat un clar 6-4, 6-2 în favoarea româncei.