SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2021

FOTO Maria Sakkari a zdrobit finalista de anul trecut și transformă Roland Garros 2021 în ediția recordurilor » 6 jucătoare, calificate în premieră în „sferturile” unui Grand Slam

Maria Sakkari (25 de ani, 18 WTA) a învins-o fără emoții pe Sofia Kenin (22 de ani, 5 WTA), scor 6-1, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros 2021.

Articol de GSP - Publicat luni, 07 iunie 2021 19:26 / Actualizat luni, 07 iunie 2021 19:26

Sofia Kenin, finalistă anul trecut pe zgura pariziană, a fost dominată din toate punctele de vedere. Sakkari a fost letală pe primul serviciu, câștigând 84% dintre puncte, a trimis 4 ași și a pus presiune constantă pe sportiva din Statele Unite ale Americii.

Maria Sakkari, în „sferturi” la Roland Garros

Sakkari, una dintre cele mai puternice jucătoare din circuit, a impresionat astăzi și prin siguranță. A comis doar 15 erori neforțate, față de 32 ale adversarei, și a închis partida în 69 de minute.

+3 FOTO

Sakkari ajunge în premieră în sferturile unui turneu de Grand Slam și devine prima jucătoare din Grecia calificată într-o fază atât de avansată. În turul următor, Maria va juca împotriva învingătoarei din duelul Marta Kostyuk (81 WTA) - Iga Swiatek (9 WTA).

Record în era Open: 6 jucătoare calificate în premieră în „sferturi”

Roland Garros 2021 este turneul surprizelor. Șase dintre cele 8 sfertfinaliste au ajuns în premieră în această fază a unei competiții de Grand Slam. Precedentul record, de 5 debutante, data de la Roland Garros 2001: Francesca Schiavone, Kim Clijsters, Petra Mandula, Lina Krasnoroutskaya, Justine Henin.

Cine sunt jucătoarele calificate în premieră în „sferturile” unui turneu de Grand Slam:

• Tamara Zidansek
  • Paula Badosa
  • Elena Rybakina
  • Barbora Krejcikova
  • Coco Gauff
  • Maria Sakkari

Ucraineanca Marta Kostyuk (81 WTA) s-ar putea înscrie și ea pe listă și ar duce lista jucătoarelor aflate în premieră în „sferturi” la 7, dacă o învinge în această seară pe campioana en-titre Iga Swiatek (9 WTA). Dacă s-ar întâmplat asta, singura „supraviețuitoare” ar fi Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA).

Sorana Cîrstea, primele explicații pentru eliminarea de la Roland Garros: „3 greșeli pe care nu le fac”

Coco Gauff, în sferturi la Roland Garros la doar 17 ani! Victorie categorică cu Ons Jabeur