SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Nicio șansă! Sorana Cîrstea a pierdut categoric în turul 2 cu Lucie Safarova! Ce loc ocupă în acest moment

Getty / Gulliver Images

Articol de GSP - Publicat joi, 18 ianuarie 2018 09:02

Sorana Cîrstea (36 WTA) n-a avut nicio șansă în fața cehoaicei Lucie Safarova (29 WTA), pierzând disputa în două seturi, 2-6, 4-6, în doar o oră și 25 de minute.

Primul set a durat doar 36 de minute și a fost cedat de Sorana, scor 2-6. A reușit un singur break.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 3-3, însă Sorana și-a pierdut apoi setul și i-a dat șansa Safarovei să se desprindă decisiv.

Sorana Cîrstea va rămâne și după acest meci cea mai bună jucătoare a României după Simona Halep. În acest moment este pe locul 36, deși a pierdut 170 de puncte. Imediat după ea este Irina Begu.