SPORTURI  »  TENIS  »  ATP ROMA

NOVAK DJOKOVIC - RAFAEL NADAL 0-6, 6-4, 1-6 // VIDEO + FOTO Rafa, regele zgurii! Victorie clară în finala de la Roma

Rafael Nadal // FOTO: Reuters +5   FOTO
Rafael Nadal // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 mai 2019 19:39

Rafael Nadal (2 ATP, 32 de ani) l-a învins pe sârbul Novak Djokovic (1 ATP, 31 de ani) în finala turneului Masters 1000 de la Roma, scor 6-0, 4-6, 6-1, după un meci spectaculos.

Spaniolul Rafael Nadal a obținut al 34-lea titlu de Masters 1000, depășindu-l pe rivalul său de azi, care are 33. Rafa a ajuns la al 9-lea titlu la Roma, cu 5 peste Djokovic.

Primul set a fost unul dominat autoriar de Nadal, care nu a cedat niciun game. A fost prima dată când într-un meci dintre cei doi scorul a fost 6-0. În setul doi, Nole și-a găsit ritmul, în special pe final. Djokovic a făcut break la 5-4 și a dus meciul în decisiv.

În setul trei, Nole a căzut din nou și nu i-a putut face față lui Rafa. Nadal a jucat perfect, a controlat schimburile și a cedat doar un game, adjudecându-și finala.

NADAL - DJOKOVIC, EPISODUL 54

Acesta a fost cel de-al 54-lea episod din rivalitatea Nadal - Djokovic, cea mai crâncenă din istoria tenisului! Sârbul îl conduce pe Nadal în raportul meciurilor directe, 28-26.

Pe zgură, Nadal îl conduce pe Novak Djokovic cu 17-7 în raportul meciurilor direce. Interesant este că cei doi s-au mai întâlnit în nu mai puțin de 5 finale la Roma, scorul 3-2 pentru Rafa.

Vezi și: Toni Nadal nu mai are clemență pentru Nick Kyrgios: „Îmi pare rău să o spun”