SPORTURI  »  TENIS  »  ATP BRISBANE

Nadal, eliminat la Brisbane. A ratat două mingi de meci!

Rafael Nadal // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat vineri, 05 ianuarie 2024 16:39 / Actualizat vineri, 05 ianuarie 2024 16:52

Rafael Nadal (37 de ani) a fost eliminat în sferturile turneului ATP250 de la Brisbane, 7-5, 6-7 (6-8), 3-6 cu australianul Jordan Thompson (29 de ani, locul 43 ATP).

Rafael Nadal a legat două victorii după revenirea în circuit, i-a învins pe Dominic Thiem și Jason Kubler în primele meciuri de la Brisbane, dar a cedat în sferturile turneului.

Fostul lider mondial și multiplu câștigător de Grand Slam a fost răpus de unul dintre favoriții gazdelor, australianul Jordan Thompson.

Cea mai bună jucătoare din Australia n-a primit wild card la AO, alte 4 da! Reacție acidă: „Aș vrea să spun că mă surprinde...”
AUSTRALIAN OPEN

Rafael Nadal, eliminat de Jordan Thompson la Brisbane

În total, duelul a durat 3 ore și 25 de minute. Primul set a fost echilibrat, un break reușit de Nadal la 6-5 făcând diferența, iar în actul secund s-a ajuns în tie-break, unde australianul a revenit senzațional de la 4-6, a salvat două mingi de meci apoi a trimis partida în decisiv!

Setul 3 nu s-a mai jucat sub semnul echilibrului, precum se întâmplase în precedentele două. Thompson a reușit un break rapid, când avea 2-1, apoi fiecare jucător a câștigat pe propriul serviciu, astfel că setul s-a încheiat cu scorul de 6-3 în favoarea australianului.

În semifinale, Thompson îl va înfrunta pe bulgarul Grigor Dimitrov. În celălalt meci se vor întâlni Holger Rune și Roman Safiullin.