SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

SIMONA HALEP - ELINA SVITOLINA // VIDEO + FOTO Absolut INCREDIBILĂ! Halep revine de la 1-4 în decisiv, o SPULBERĂ pe Svitolina și se califică în finală la Doha

Simona Halep în Qatar // Foto: Reuters +2   FOTO
Simona Halep în Qatar // Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 februarie 2019 17:47

Simona Halep (3 WTA) a reușit să se califice în finala de la Doha, după ce a câștigat semifinala cu Elina Svitolina (7 WTA) în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-4.

• Finala de la Doha se va disputa sâmbătă, de la ora 17:00, în direct pe DigiSport 1 și liveTEXT pe GSP.RO. Halep o va înfrunta pe Elise Mertens (21 WTA), care a învins-o în semifinale pe Angelique Kerber (6 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-1.

Fostul lider WTA a început foarte bine meciul. S-a desprins rapid în primul set, pe care l-a câștigat, 6-3, având nevoie de 3 mingi de set.

Al doilea set n-a fost unul prea reușit pentru Simona, Svitolina fiind cea care a reușit rapid break-ul. Ca și Halep în primul act, a dus repede scorul la 3-1, iar apoi și-a adjudecat setul, 6-3.

Simona Halep, surprinsă când a aflat cu cine joacă în semifinale: „Ah, cu ea?!”

În decisiv, începutul de set al Simonei a fost de oribil. Românca a atacat haotic, iar greșelile neforțate i-au oferit șansa Svitolinei să se desprinde la 4-1.

Simona Halep, ce revenire!

Halep n-a renunțat însă. A avut o revenire incredibilă, reușind să câștige CINCI game-uri consecutive. Asta după ce a salvat trei mingi de 5-1 ale Svitolinei. Din acel moment, adversara ei s-a prăbușit și nu a mai putut face față jocului impus de Simona.

Reacție de mare campioană a Simonei Halep după un meci fabulos: „Mi-am spus să nu mai cedez încă o dată”

Scorul înfruntărilor directe rămâne în favoarea Elinei Svitolina, 4-3. Ucraineanca avea până azi 3 victorii consecutive cu Simona Halep.

***

FINAL » Simona Halep - Elina Svitolina 6-3 / 3-6 / 6-4

• SETUL 3

6-4, SET ȘI MECI HALEP! Simona se califică în finala de la Doha!
5-4, BREAK HALEP! CE MECI FACE SIMONA!
Revine fabulos, câștigă din nou pe serviciul adversarei și acum servește pentru meci!
4-4, Game Halep!
Revenire fantastică a Simonei Halep. Sportiva noastră reușește un game alb, iar Svitolina pare acum pierdută.
3-4, BREAK HALEP!
Ce game face Simona! Atacă în continuu, iar Svitolina începe să greșească. Simona are acum șansa de a egala
2-4, Game Halep!
Simona își face cu greu serviciul. Salvează 3 mingi de break și până la urmă se ține aproape de ucraineancă
1-4, Game Svitolina!
Ucraineanca joacă tot mai bine. O surprinde pe Halep cu aproape fiecare lovitură. Duce scorul la 4-1 și e la două game-uri de victorie
1-3, Game Halep!
Simona servește puternic și reușește să îi pună probleme Svitolinei. Câștig astfel primul game în acest set
0-3, Game Svitolina!
Halep nu poate face față unui serviciu excelent al Sviolinei, care duce scorul la 3-0. Românca e din ce în ce mai nervoasă
0-2, BREAK SVITOLINA!
Românca joacă foarte ofensiv, atacă non stop, dar comite și multe erori neforțate. Svitolina se desprinde în setul decisiv
0-1, Game Svitolina.
Adversara Simonei începe bine setul decisiv. Chiar dacă Halep a luptat, revenind de la 0-30, ucraineanca a reușit să-și ia serviciul

• SETUL 2

3-6, BREAK SVITOLINA! Ucraineanca o egalează pe Simona și meciul intră în decisiv.
3-5, Game Svitolina!
Simona s-a chinuit până la ultima minge să facă break-ul, însă fără nicio șansă în fața unei ucrainence care parcă nu mai obosește.
3-4, Game Halep!
Simona servește foarte bine și își trece în cont game-ul în fața Svitolinei.
2-4, Game Svitolina!
Elina câștigă cu greu game-ul și rămâne în fața Simonei.

2-3, Game Halep! Un game de luptă câștigat de această dată de Simona, care e încurajată frenetic de românii din sală.
1-3, Game Svitolina!
Elina se mișcă foarte bine în teren și profită de erorile repetate ale Simonei.
1-2, BREAK SVITOLINA!
Ucraineanca trece la conducerea setului.
1-1, Game Svitolina!
Elina câștigă la zero game-ul acesta într-un timp foarte scurt.
1-0, Game Halep!
Simona se chinuie un pic pe propriul serviciu, dar până la urmă câștigă. 13 greșeli neforțate a făcut Simona până acum, față de cele 12 ale adversarei.

A început setul secund. Svitolina servește!

• SETUL 1

6-3, BREAK, SET HALEP! Svitolina salvează două mingi de set, însă pe a treia o ratează și Simona își adjudecă primul set în urma unei duble greșeli a ucrainencei.
5-3, Game Halep!
Simona face un game aproape perfect și se apropie de câștigarea primului set.
4-3, Game Svitolina!
Elina servește foarte bine și rămâne aproape de Simona.
4-2, Game Halep!
Simona câștigă după ce mingea mușcă din tușă și o incomodează vizibil pe Svitolina.
3-2, Game Svitolina!
Ucraineanca își face rapid serviciul fără să-i dea vreo șansă în acest game Simonei.
3-1, Game Halep!
Simona câștigă lejer game-ul și se distanțează de Svitolina.

2-1, BREAK HALEP! Vântul le dă mari bătăi de cap jucătoarelor. Serviciile Svitolinei nu se duc așa cum și-ar dori ucraineanca.
1-1, Game Halep!
Simona încheie game-ul cu un rever superb în lung de linie, fără nicio șansă pentru Svitolina.

0-1, Game Svitolina! Un început greoi al Simonei, cu câteva greșeli neforțate. A încercat de fiecare dată să prindă lungul de linie, dar nu i-a ieșit.
A început meciul!
Elina Svitolina servește!

ȘTIREA INIȚIALĂ

Scorul înfruntărilor directe e în favoarea Elinei Svitolina, 4-2. Ucraineanca a câștigat ultimele 3 meciuri.

În cealalată semifinală se întâlnesc Elise Mertens și Angelique Kerber.

Ședință foto erotică

Jucătoarea din Ucraina a pozat la finalul lui 2017 pentru revista XXL Magazine, iar imaginile continuă să facă furori pe internet. Tatuajul de pe coapsa stângă a fost detaliul principal al ședinței foto.

Svitolina are imprimat un cap de tigru, cu simboluri indiene. Ucrainenii au numit-o "cea mai reușită ședință foto erotică a anului 2017".