SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

SIMONA HALEP - EUGENIE BOUCHARD // VIDEO + FOTO Emoții doar în setul I: Simona o învinge clar pe Bouchard și avansează la Dubai » Cu cine va juca în turul III

Simona Halep - Eugenie Bouchard, WTA Dubai // FOTO: Guliver/GettyImages +9   FOTO
Simona Halep - Eugenie Bouchard, WTA Dubai // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 19 februarie 2019 15:29

Simona Halep, locul 2 WTA, a trecut de canadianca Eugenie Bouchard, locul 79 WTA, în turul II al turneului Premier 5 de la Dubai, scor 7-6 (4), 6-4.

• În optimile competiției, Simona Halep va da peste ucraineanca Lesia Tsurenko, 29 de ani, 23 WTA, care a învins-o azi pe chinezoaica Lin Zhu, 25 de ani, 107 WTA, scor 6-4, 6-7 (5), 6-3. Partida dintre Halep și Tsurenko se joacă miercuri, la o oră ce va fi anunțată ulterior (Detalii AICI)

Simona Halep - Eugenie Bouchard 7-6, 6-4

Simona Halep s-a impus greu în primul set, la tie-break.

Halep și Bouchard au alternat momentele bune de joc, în care au dominat, cu momentele în care au avut unele căderi.

La 3-2, Simona a făcut primul break al meciului, dar imediat Bouchard a avut o tresărire și a făcut rebreak-ul. După aceea, cele două jucătoare au mers cap la cap și game-ul a ajuns în tie-break, unde Simona a jucat mai bine. Halep a forțat și a câștigat primul set.

Simona a început furtunos și setul doi. Jucătoarea noastră a reușit un break în primul game. Până la finalul setului, canadianca nu a putut să îi pună probleme româncei, care a servit excelent. Astfel, Simona Halep s-a menținut în avantaj și și-a asigurat victoria și calificarea în turul III la Dubai.

6-4, GAME, SET, MECI SIMONA HALEP: Simona Halep se califică în turul III la Dubai. Halep a închis setul după un game sigur.
5-4, Game Bouchard:
Eugenie nu renunță la luptă! Canadianca a reușit un game foarte bun, dar Simona va servi pentru meci.

5-3, Game Halep:
Încă un game perfect jucat de Halep. Simona a servit foarte bine, a lovit agresiv și a câștigat încă un game la 0

4-3, Game Bouchard:
Genie continuă să rămână aprope de Halep. Canadianca își face cu greu serviciul, după ce Simona a returnat mereu agresiv și a forțat al doilea break
4-2, Game Halep:
Simona joacă perfect în game-urile de serviciu. Bouchard nu a avut replică în acest game, pe care l-a pierdut la 0

3-2, Game Bouchard:
Candianca rămâne aproape de Halep, la doar un game. Simona a avut o mingea de break, care ar fi dus la desprinderea decisivă, dar nu a fructificat-o. Bouchard a revenit și a câștigat game-ul
3-1, Game Halep:
Simona își mărește din nou avantajul! Jucătoarea noastră nu a avut probleme în acest game, reușind să-l controleze și să trimită lovituri excelente
2-1, Game Bouchard:
Canadianca obține primul game din acest set. După o luptă strânsă, cu multe lovituri la limită, Bouchard a câștigat game-ul după ce în ultimul punct a decis să vină atace și a venit la fileu
2-0, Game Halep:
Românca își mărește avantajul după un game dificil. Bouchard a căutat egalarea, a atacat, dar Simona a stat foarte bine în defensivă și a reușit să câștige game-ul
1-0, Break Halep:
Simona începe foarte bine setul secund. Halep a reușit două retururi foarte bune,  la care Bouchard nu a avut replică

A început setul doi. Bouchard servește prima

7-6, SET SIMONA HALEP: Simona Halep a câștigat setul, după un tie-break extrem de disputat, terminat cu scorul de 7-4 pentru româncă.

6-6, Game Bouchard: Setul se va decide la tie-break, după un game un bun pentru Bouchard, care a fost agresivă și a venit la fileu

6-5, Game Halep:
Simona este din nou la un game de câștigarea setului. Halep are un procentaj foarte bun la primul serviciu și o împiedică pe Bouchard să forțeze la retur
5-5, Game Bouchard:
Genie a scăpat de primul moment dificil din acest final de game. Canadianca a fost ajutată de un serviciu foarte bun și precis, controlând majoritatea mingilor

5-4, Game Halep:
Simona este la un pas de a câștiga primul set! Halep a jucat sigur în acest game, iar la 30-15, într-un moment dificil, a servit un as. Game-ul s-a încheiat după o greșeală neforțată a lui Bouchard
4-4: Game Bouchard:
Canadianca a avut încă un game foarte bun și a reușit să egaleze scorul! Bouchard a servit bine de data aceasta și a luat mingea repede, cautând mereu lovitura direct câștigătoare
4-3, Break Bouchard:
Scurtcircuit în jocul Simonei! Halep a fost apatică în acest game, a lovit moale și i-a permis lui Bouchard să conducă punctele, obținând rebreak-ul
4-2, Break Halep:
Românca se desprinde! Halep este prima care face break-ul, după un game în care a forțat și a atacat-o pe Bouchard

3-2, Game Halep:
Simona este din nou în avantaj. Bouchard a forțat în acest game, dar Halep s-a apărat foarte bine și a contraatacat puternic, reușind să câștige game-ul.

2-2, Game Bouchard:
Jocul a fost mai aspru în acest game, cele două lovind mai agresiv. Eugenie a servit foarte bine și i-a pus probleme Simonei, care nu a putut returna periculos
2-1, Game Halep:
Simona a forțat în acest game și l-a câștigat la 0. Halep a servit bine, a fost agresivă și a profitat de mingile prea lungi trimise de Bouchard

1-1, Game Bouchard:
Genie a egalat-o rapid pe Simona, profitând de câteva greșeli neforțate ale româncei
1-0, Game Halep:
Simona Halep a început bine. A cedat doar două puncte. A servit bine și s-a mișcat mai bine decât adversara sa în acest prim game

A început meciul. Halep servește prima

Acesta este primul meci pentru Simona Halep la turneul de la Dubai, ea având liber în turul I. Bouchard, cea care a primit un wildcard, a trecut în prima rundă de  Vera Lapko, 60 WTA, scor 6-3, 6-4.

update 13:35

S-a terminat meciul. Ons Jabeur a abandonat în setul doi, la scorul de 7-6, 4-0 pentru Elina Svitolina. În câteva minute începe partida Simonei Halep cu Eugenie Bouchard.

update 13:00

S-a încheiat primul set al meciului Ons Jabeur - Elina Svitolina, 6-7. Partida Halep - Bouchard va începe după ora 13:45.

update 12:00

S-a terminat meciul Petra Kvitova - Katerina Siniakova, scor 6-7, 6-4, 6-4. Începe partida Ons Jabeur - Elina Svitolina, apoi e programat duelul Simonei.

update 11:45

Startul meciului Simonei Halep, preconizat la ora 12:00, se amână. Prima partidă a zilei, Petra Kvitova - Keterina Siniakova, nu s-a terminat și după urmează încă un joc, cel dintre Jabeur și Svitolina, astfel că duelul Halep - Bouchard va începe în jurul după ora 13:00

2.828.000 $este valoarea totală a premiilor la turneul de la Dubai

Simona Halep nu a jucat anul trecut la Dubai, turneu câștigat în 2018 de Elina Svitolina. Halep a triumfat în 2015.

1.18este cota pentru o victorie a Simonei Halep. Bouchard are 4.85

Până acum, Halep și Genie Bouchard s-a duelat de patru ori, iar Simona a obținut trei victorii. Ultimul meci a fost în 2018, la Australian Open, când Halep s-a impus în două seturi, 6-2, 6-2.