SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

SIMONA HALEP - LAUREN DAVIS // Reacție savuroasă după 22 de ani: "Meciul Simonei Halep m-a făcut să fiu din nou obosită"

Chanda Rubin, epuizată în timpul meciului din 1996 cu Arantxa Sánchez Vicario // FOTO: Guliver/ Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 ianuarie 2018 21:33

Simona Halep s-a calificat în această dimineață în optimile de finală de la Australian Open după victoria dramatică reușită în fața americancei Lauren Davis, scor 4-6, 6-4, 15-13, la capătul a trei ore și 45 de minute de joc.

Cele două au egalat recordul de game-uri într-un meci de fete la Australian Open, 48, deținut de Arantxa Sanchez Vicario și Chanda Rubin, din 1996, scor 4-6, 6-2, 16-14.

Chanda Rubin (41 de ani), una dintre protagonistele acelui meci, a comentat la radio partida dintre Simona Halep și Davis, iar apoi a dezvăluit că i-a adus inevitabil aminte de "thriller-ul" jucat de ea în urmă cu 22 de ani.

"Meciul dintre Halep şi Davis m-a făcut să mă simt din nou obosită în tot corpul", a declarat Rubin în presa internațională.